
A BMW fejlesztési igazgatója szerint felesleges az 1000 kilométeres villanyautó
„Frank Weber szerint az ügyfeleiknek elég 4-500 kilométeres hatótáv is, így ráadásul nem kell hatalmas akkupakkokat gyártani.
Nemrég interjút adott az Automotive News szaklapnak Frank Weber, a BMW fejlesztési igazgatója, ezt a cikket szemlézte a villanyautok.hu.
Az internetes kommentekből kiindulva még mindig gyakori vélekedés, hogy a villanyautók akkor lesznek teljes értékű alternatívái a hagyományos hajtásláncoknak, ha elmennek 1000 kilométert egy töltéssel. Különösen sokan gondolják így azok közül, akiknek nincs személyes tapasztalatuk tisztán elektromos járművel.
Nem ért azonban egyet ezzel a véleménnyel a BMW fejlesztési igazgatója, aki szerint ügyfeleik azt mondják nekik, hogy tökéletesen elég nekik a 400-500 kilométer közötti valós hatótáv is.
Weber szerint a Neue Klasse 30 százalékkal növeli majd villanyautóik hatótávját, így még túl is fogják teljesíteni a fogyasztói elvárásokat. Adataik szerint csak nagyon kevesen utaznak több száz kilométert villanyautójukkal és ilyenkor is nem a hatótáv, hanem inkább a töltőinfrastruktúra a szűk keresztmetszet, itt kell még fejlődni.
A fejlesztésekért felelős vezető szerint nincs értelme hatalmas kapacitású akkupakkokat gyártani, mert szükségtelenül megnöveli a kocsi CO2 lábnyomát. Bár sokan beszélnek az 1000 kilométeres villanyautókról, Weber szerint sokkal fontosabb a hatékonyság növelése és a Neue Klasse itt is 20 százalékos javulást hoz majd. A szakember beszélt arról is az interjúban, hogy ő nem lát a következő 10 évben olyan technológia áttörést, amely jelentősen csökkenti majd az akkumulátorok gyártási költségét.
A vásárlók elvárásai miatt pedig az akkupakkok kapacitása sem lesz szignifikánsan kisebb a jövőben. A szilárdtest akkumulátorok kapcsán úgy véli, hogy azok legalább egy jármű generációra, nagyjából egy évtizedre vannak a nagy volumenű gyártástól. Ennek egyik oka, hogy az akkugyártók jelentős beruházásokat eszközöltek a hagyományos akkupakkok terén, amelyek még nem térültek meg, így nem fognak egyik napról a másikra váltani.
A BMW szerint egyébként alaptalan a villámtöltéstől való félelem is. Bár, ha valaki egyfolytában nagy teljesítménnyel tölti az akkut, az valóban nem tesz jót neki, de a cég fejlesztési igazgatója az adatok alapján azt mondja, ez nagyon messze áll az átlagfelhasználó gyakorlatától. A villámtöltést az emberek leginkább az alkalmi hosszú utakon használják, így annak elhanyagolható a hatása az akku élettartamra.
Weber szerint az Audival és a Mercedes-szel szemben azért jóval sikeresebb villanyautós stratégiájuk, mert ők megértették, hogy a vásárlók ugyanazt a BMW-filozófiát várják el tőlük az üzemanyagtól függetlenül és nem akarnak egy radikálisan más dizájnt, csak azért mert a jármű elektromos.
A Neue Klasse maga kifejezetten a villanyautóik következő generációnak készült, de sok olyan alkatrészt fejlesztenek ki részére, ami később más hajtásláncokban, így például a hidrogénes autóikban is megjelenik majd. Emiatt a nagyobb darabszám csökkenti a gyártási költségeket is. Egyik ilyen a Panoramic iDrive képernyő és operációs rendszer.
Weber szerint két éven belül összesen hat Neue Klasse modellt mutatnak majd be.”
Fotó / Eredeti írás: dehír.hu