
Simon Böske Miss Európa lett Fotó: MW
„Simon Böske Keszthelyről indult, Siófokon nyaralt jutalmul, majd egész Európa a lábai előtt hevert. Ő lett az első magyar Miss Európa, de a sikere nem maradt botrányoktól mentes. Míg Párizsban ünnepelték, Budapesten tüntettek ellene. Egy történet a Balaton partjáról induló lányról, aki meghódította a világot, majd a történelem elfelejtette.
A keszthelyi Simon Böske családja jómódú volt, apja tiszti főorvosként dolgozott. Már fiatalon kitűnt a szépségével, és 1925-ben a Színházi Élet „Korzó Szépe” versenyén elnyerte a „Balaton Tündére” címet. A győzelem nemcsak dicsőséget hozott számára, hanem egy egyhetes siófoki luxusnyaralást is. A Színházi Élet vendégeként pihent a tóparti városban , ahol a korszak elitje is megfordult.
Ekkor még senki sem gondolta volna, hogy négy év múlva ez a balatoni lány Miss Európa címmel tér vissza Magyarországra.
Miss Európa születése: a győzelem, ami mindent megváltoztatott
1929-ben Simon Böske 218 versenyző közül lett Miss Magyarország. A verseny különlegessége az volt, hogy tilos volt sminkelni, így a természetes szépség döntött. A francia zsűri 16 tagja közül 11 őt választotta, így Magyarország először adott Miss Európát a világnak. A siker azonban nemcsak ünneplést, hanem indulatokat is hozott.
Ünneplés és tüntetések a Keleti pályaudvaron
Amikor Simon Böske megérkezett Budapestre, a pályaudvaron ezrek várták éljenezve. De nem mindenki örült. Egy csoport antiszemita tüntető gyűlt össze, és kiabálták: „Nem vagy magyar!”.
A politikai hangulat egyre feszültebb lett, az újságok pedig összeesküvés-elméleteket kezdtek gyártani. Az Új Nemzedék című lap Miss Hungária helyett Miss Izraelnek nevezte. Simon Böske ekkor még nem sejtette, hogy a hírneve később az életét is veszélybe sodorhatja.
Hollywood hívta, de ő visszautasította a világhírt
A Miss Európa cím után filmszerepeket ajánlottak neki , és még egy selyemgyár is róla akart ruhakollekciót elnevezni. A Renault egy 40 lóerős autót ajándékozott volna neki, ha elfogadja a szerződést.
Simon Böske azonban nem szédült meg a lehetőségektől. Azt mondta, nem akar filmcsillag lenni, csak férjhez menni egy gazdag, intelligens férfihoz. Az álomférj azonban nem hozta el a boldogságot.
Botrányos válás: amikor a szépségkirálynő újra a címlapokra került
Simon Böske egy vagyonos posztógyárossal kötött házasságot, de a kapcsolat viharosan ért véget. 1935-ben ő maga adta be a válópert hűtlenség miatt. A sajtó napokig ezzel volt tele, mindenki találgatott, hogy mi történhetett a színfalak mögött.
A II. világháború idején már nem csak a szépségéről volt szó – az életéről is! Zsidó származása miatt második férjével, Jób Dániellel együtt bujkálnia kellett. A háború után végleg eltűnt a nyilvánosság elől. A szépségversenyeket betiltották, és a kommunizmus évtizedeiben Miss Európa egykori csillagát elfelejtették.
Egy balatoni lány, akit Európa ünnepelt, de Magyarország elfelejtett
Simon Böske a Balaton partjáról indult, és a világ legszebbjeként tért vissza Magyarországra. De a történelmi viharok és a társadalmi támadások végül elhomályosították a nevét. Simon Böske 1970-ben, mindössze 61 évesen hunyt el – amikor talán épp az első lépéseit gyakorolja a következő balatoni szépségkirálynő, ugyancsak tragikus sorsú Molnár Csilla, Fonyódon. Egykor a Balatonon ünnepelték, Párizsban dicsérték, Budapesten támadták – az első magyar Miss Európa sorsa is egyszerre volt felemelő és tragikus.”
Eredeti írás: HAJDÚ MARIANNA