
„Csillagászat
Az elmúlt hónapokban világszerte milliók figyelmét kötötte le a 2024 YR4 jelű aszteroida, amely a kezdeti becslések szerint akár a Földbe is csapódhatott volna. A nemzetközi csillagász közösség – élükön a NASA Földközeli Objektumokat Tanulmányozó Központjával (CNEOS) – feszülten követte a 2024 YR4 aszteroida pályáját.
Hatházi Gergely, amatőr csillagász is nyomon követte a 40-60 méter átmérőjű 2024 YR4 aszteroida útját, mely a számítások szerint 2032. december 22-én érné el bolygónkat, és a korábbi számítások szerint három százalék eséllyel lépett volna be légkörünkbe. Bár ez az arány csekélynek tűnhet, egy ekkora égitest ütközése komoly lokális károkat okozhat – hasonlóan az 1908-as tunguszkai eseményhez, amely több mint 2000 négyzetkilométernyi szibériai erdőt tarolt le.
A fokozott figyelem miatt az Európai Űrügynökség (ESA) engedélyt adott a James Webb űrtávcső (JWST) sürgősségi bevetésére. A világ legkifinomultabb űrteleszkópja idén márciusban kezdi el a célzott adatgyűjtést, hiszen az aszteroida ekkor éri el maximális fényességét. Infravörös műszereivel nemcsak a pontos méreteket, hanem a felszíni összetételt is feltérképezheti – ezzel is csökkentve az előrejelzések bizonytalanságát.
Elmúlt a veszély, nem csapódik a Földbe a 2024 YR4 aszteroida
A február 25-én közzétett legfrissebb adatok azonban gyakorlatilag lezárták a vitát. A Chilében működő Európai Déli Obszervatórium (ESO) óriástávcsöve és a NASA új számításai szerint az aszteroida becsapódási esélye kevesebb mint egy ezred százalékra csökkent – ez szinte a nullával egyenlő. Richard Binzel, az MIT planetológusa egy szakportálnak adott interjújában kijelentette: „Gyakorlatilag kizárt, hogy az 55 méteres aszteroida elérje a Föld felszínét. Az emberiség fellélegezhet.”
A mostani eredmények szerint a 2024 YR4 2032-ben ugyan közel halad el bolygónk mellett, de nem jelent közvetlen veszélyt. Ezután az aszteroida pályája miatt 2028-ig nem lesz újabb megfigyelési lehetőség, így a James Webb űrtávcső márciusi adatgyűjtése kiemelt fontosságú lesz a hosszú távú előrejelzések szempontjából.
Mi jelent valódi veszélyt?
Bár a 2024 YR4 végül nem fenyegeti a bolygónkat, a történet ismét rávilágít arra a kérdésre, hogy vajon az űrből érkező fenyegetések vagy a Földön zajló környezeti válságok jelentenek-e nagyobb veszélyt az emberiség jövőjére. Egy aszteroida-becsapódás esélye rendkívül alacsony, mégis komoly figyelmet kap – eközben a globális felmelegedés, a szennyezés és az ökoszisztémák pusztulása már ma is milliók életére van közvetlen hatással.
Az emberiségnek jelenleg nincs alternatív otthona a világűrben. Ezért a valódi kihívás nemcsak az, hogy figyelemmel kísérjük az égi veszélyeket, hanem hogy megőrizzük és megvédjük azt a bolygót, amelyet otthonunknak nevezünk. A 2024 YR4 tehát most megkímél bennünket. A kérdés az: vajon mi képesek leszünk-e megkímélni önmagunkat a saját tetteink következményeitől?”
Videó az eredeti cikk alatt.
Szerző: FARKAS ESZTER