
„Aranysakálok, rókák és vaddisznók is felbukkannak a Balatonnál. Miért merészkednek egyre közelebb az emberekhez ezek a vadállatok?
Az utóbbi hónapokban egyre több hír érkezik a Balaton környékéről, ahol különböző vadállatok tűnnek fel az emberi környezetben. Az aranysakálok, rókák és vaddisznók már nemcsak az erdőkben, hanem a településeken is felbukkannak, meglepve a helyieket és a turistákat egyaránt.

Fotó: Kállai Márton
Az aranysakálok a Balaton farkasai
Kuti Szabolcs hivatásos vadász szerint az aranysakálok populációja egyre nő Somogy megyében.
Nagyon okos állatokról beszélünk, a farkas intelligenciájával rendelkeznek
– mondta a vadász. Aki szerint azért közelítenek a településeink felé, mert az állatok is próbálkoznak valamilyen szinten a könnyebb táplálékforrások felé fordulni. És ez ember környezete békésebb a vadonnál számukra.
Az aranysakálok jellemzően éjszaka aktívak, és falkában vadásznak, ami még inkább növeli az esélyét annak, hogy nagyobb vadakat is elejtsenek.
Nem csak a dámszarvasokra, hanem akár a gímszarvas borjakra is veszélyt jelentenek
– magyarázta Kuti Szabolcs. Az aranysakál mérete nagyjából a rókáéhoz hasonló, de kissé nagyobb. Különlegessége, hogy falkában vadászik, és a farkasokhoz hasonlóan jellegzetes üvöltéssel kommunikál.
A rókák és vaddisznók sem félnek az embertől
A Balaton környékén nemcsak az aranysakálok, hanem a rókák és a vaddisznók is egyre gyakrabban jelennek meg. Egy nemrégiben készült videóban például egy vaddisznót láthattunk, amint a Balatonban úszik.
A vaddisznó különösen alkalmazkodóképes. Tihany környékén például az egész félszigetet feltúrják, és még a házak között is előfordulnak
– mesélte Kuti Szabolcs.
– Csak meg kell nézni Tihany környékét. A Tihanyi-félsziget úgymond végig van túrva, ahol bozótosabb vagy elhanyagoltabb a telek, ott simán megtelepszik a vaddisznó.
Miért jelennek meg egyre gyakrabban a vadállatok?
A szakértők szerint az urbanizáció és az élőhelyek szűkülése miatt a vadállatok egyre gyakrabban keresik fel az emberi környezetet.
A környék egyre jobban urbanizálódik, több az ember, az állatok élőhelye szűkebb
– mondta Kuti Szabolcs. Az is előfordul, hogy az állatok egyszerűen csak könnyebb táplálékforrást keresnek, például tyúkokat visznek el a kertekből.
A Balaton környéki vadállatok megjelenése valószínűleg nem lesz ritkább a jövőben sem.
– A természet mindig megtalálja az utat, és az állatok alkalmazkodnak a változó körülményekhez a vadász tapasztalata szerint.”
Videók az eredeti cikk alatt:
Fotó: sonlone.hu
Eredeti írás: HAJDÚ MARIANNA