
„Vöröshagyma-áron jöhet egy tévé?
Az önkiszolgáló kasszákkal megváltoztak a vásárlási szokások, hiszen gyorsabbá és kényelmesebbé tették a fizetési folyamatot. Azonban az innovációval megjelentek azok a trükkös vásárlók is, akik megpróbálják kijátszani az önkiszolgáló kasszákat, hogy olcsóbban jussanak hozzá termékekhez. Mivel az áruházak folyamatosan fejlesztik védelmüket, a csalások gyakran lebukással és jogi következményekkel járnak.
A kiskereskedelemben előforduló csalások egy része az önkiszolgáló kasszáknál is megjelent, erről korábban már írtunk. Az egyik legismertebb csalási forma az, amikor egy drágább terméket, mint például avokádót, egy olcsóbb áru, például banán kódjával ütnek be a kasszánál. Az intelligens szoftverek és a biztonsági kamerák azonban egyre gyakrabban felismerik ezt az eltérést. Egy másik gyakori trükk a címkecsere, amikor egy olcsóbb termék vonalkódját ráragasztják egy drágább árucikkre, hogy alacsonyabb árat fizessenek. A kamerák és a bolti dolgozók figyelme azonban gyakran leleplezi ezt a módszert.
Előfordul, hogy a vásárlók egy része szándékosan kihagy bizonyos termékeket a leolvasásnál, remélve, hogy azokat fizetés nélkül kivihetik az üzletből. Az önkiszolgáló kasszák mérlege automatikusan ellenőrzi, hogy a beolvasott termék súlya megfelel-e a valóságnak. Néhány vásárló próbálja megkerülni ezt a funkciót, de az újabb technológiák ezt egyre nehezebben teszik lehetővé. Gyakori trükk az is, amikor a vásárló több azonos terméket helyez a mérlegre, de csak egyet olvas be, így a többit fizetés nélkül viheti el.
Felkészültek a csalásokra a boltok
A boltok nem hagyják figyelmen kívül a csalások elterjedését és egyre fejlettebb védelmi mechanizmusokat alkalmaznak. Egy pécsi Intersparban az önkiszolgáló kasszákat nagy felbontású kamerák figyelik, amelyek segítségével az üzlet dolgozói azonnal kiszúrhatják a gyanús mozdulatokat. Az önkiszolgáló pultok mérlegei ellenőrzik, hogy a beolvasott termék súlya megegyezik-e a fizetett áruval. Sok áruházban a biztonsági őrök is figyelnek az önkiszolgáló kasszáknál zajló tranzakciókra, de mindig kijelölnek egy bolti dolgozót is, figyelni a kasszákat. Ebben a boltban is olyan rendszert vezettek be, amely csak akkor nyitja ki a kijárati kaput, ha a vásárló igazolja a fizetést. Az áruházak folyamatosan fejlesztik rendszereiket, hogy felismerjék a szokatlan vásárlási mintákat és a potenciális csalásokat.
Egy Lidlben dolgozó fiatal férfi mesélt arról, hogy üzletükben megpróbált valaki vöröshagyma-áron megvásárolni egy televíziót, ám ez nem sikerült. Manapság a gépek nagyon pontosan mutatják egy felügyelő kolléga számára, aki látja a szokatlan súlyokat, hogy mik lehetnek gyanúsak néhány terméknél. Tapasztalata szerint ennél az extrém esetnél gyakoribb a klasszikusnak számító, a fentiekben már részletezett „banántechnika”, de sokan csak egyszerűen a biztonsági őr és a felügyelő kolléga figyelmetlenségét kihasználva próbálnak meg kisurranni.
Megéri az önkiszolgáló kasszáknál trükközni?
Bár az önkiszolgáló kasszák kijátszása egyesek számára csábító lehet, a lebukás esélye folyamatosan nő. A csaláson kapott vásárlók számára a következmények súlyosak lehetnek: pénzbírság, közmunkára kötelezés, sőt, nagyobb értékű csalás esetén börtön. Az áruházak technológiai fejlesztései miatt egyre nehezebb a rendszert kijátszani.”
Eredeti írás: JUSZTIN LEVENTE