
„Ma már szinte filléres tétel, webáruházakból gond nélkül megrendelhetjük. A drónhasználat amilyen egyszerűnek és szórakoztatónak tűnhet, olyan nagy veszélyeket is rejthet magában.
Egyre többen használják, ennek ellenére nagyon sokan nincsenek tisztában a drónokra vonatkozó előírásokkal. A közelmúltban számoltunk be arról, hogy egyik olvasónk egy alacsonyan szálló drónt észlelt családi háza felett, ami komoly aggodalmat keltett benne.
Ennek kapcsán kérdeztük meg most a Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányságot, hogy milyen szabályokat kell betartani a drónhasználat során. Válaszukban kifejtették, hogy Magyarországon a drónhasználatot alapvetően több törvény és rendeletek szabályozzák. Kiemelték, hogy a drónozáshoz felelősségbiztosítással kell rendelkezni, attól függően, hogy milyen tömegű drónt reptetünk. A 250 gramm alatti drónokra (amennyiben a művelet nem kereskedelmi célú) nem kell biztosítást kötni, az ennél nagyobb drónokra vonatkozó biztosítási összeghatárokat a legnagyobb felszállótömeg határozza meg.
– A legtöbb drónt regisztrálni kell a Nemzeti Közlekedési Hatóságnál (NKH). Minden olyan drónt regisztrálni kell, amelyre az alábbiak közül bármely feltétel igaz: az EU irányelvek szerint nem sorolható a játékok közé, vagy meghaladja a 120 grammot, vagy rendelkezik adatrögzítővel, vagy a távpilótától messzebbre repül, mint 100 méter – ismertette a rendőrség. – Bizonyos esetekben engedélyt is kell kérni a drón használatához. Ilyen speciális esetek például a lakott terület feletti repülés, a tömegrendezvények feletti repülés és a veszélyes árukat szállító drónok használata.

Fotó: MW
A drónok használatára vonatkozó legfontosabb szabályok:
- A drónokat mindig látótávolságon belül kell tartani.
- A drónokat nem szabad emberek vagy épületek fölé reptetni.
- A drónokat nem szabad repülőterek közelében reptetni.
- A drónokat nem szabad éjszaka reptetni.
Ahol tilos drónozni
Érdemes tudni, hogy Magyarországon több helyen is tilos drónozni. Ezek a területek általában a következők: repülőterek és azok környéke, kiemelt fontosságú létesítmények (pl.: erőművek, a katonai létesítmények, a börtönök és a kormányzati épületek), nemzeti parkok és természetvédelmi területek, nagyobb rendezvények és tömegrendezvények, magánterületek.
A rendőrségtől azt is megkérdeztük, hogy mit tehetünk, ha házunk, udvarunk felett drónt észlelünk? Ezzel kapcsolatban arról tájékoztattak, hogy először is próbáljuk meg azonosítani azt. Jegyezzünk fel minél több információt, például: drón mérete, színe, észlelés időpontja, repülési irány. Készítsünk felvételeket, ha lehetséges, fotózzuk vagy videózzuk le. Ha úgy ítéljük meg, hogy jogsérelem ért minket, értesítsük a rendőrséget.

Fotó: MW
Legyünk észnél – büntetőeljárás is kezdeményezhető
A vármegyei rendőr-főkapitányságtól kapott információk alapján szabályszegés esetén a legjellemzőbb a közigazgatási bírság alkalmazása az üzemeltetés kapcsán felmerülő jogsértések kapcsán. Ezek lehetnek: a felelősségbiztosítás vagy regisztráció hiánya, a repülés bejelentésének elmulasztása (mobilapplikációban), a kategóriának megfelelő képzés és vizsga hiánya, speciális és engedélyköteles kategóriában további engedélyek hiánya.
– Szabálysértésként kell kezelni és szankcionálni (figyelmeztetés, helyszíni bírság, feljelentés) az eseti légtér hiányában végrehajtott repüléseket (pilóta nélküli légi járművel végzett jogosulatlan tevékenység). Súlyosabb jogsértés esetén büntetőeljárás is kezdeményezhető, ezek: vasúti, légi vagy vízi közlekedés veszélyeztetése; járművezetés ittas állapotban; járművezetés bódult állapotban; járművezetés tiltott átengedése, tiltott adatszerzés – fogalmaztak.”
Eredeti írás: TÓTH VIKTÓRIA