
„Heverőt, ruhaszárogatót, cipőket és könyveket is kidobtak az utcára az emberek. Elkezdődött a lomtalanítás Kaposváron. A hulladékgyűjtés miatt sok helyen szanaszét hever a szemét a városban, mivel a guberálók jó alaposan átnézték, milyen kincseket rejt mások holmija.
Hiába rakták ki a szeméttárolók mellé megfelelően, jól becsomagolva a feleslegessé vált, vagy elromlott holmikat a Petőfi utcában élők, a guberálok villámsebességgel összetúrták a lomokat feltehetően még a hétvégén vagy hétfőn hajnalban. Ezzel rengeteg plusz feladatot adtak a lomtalanítást végző munkásoknak, és a lakókörnyezetet is sok helyen elcsúfították. Nagyon sok lomtalanítási pontnál tapasztaltuk, hogy a szállítást végző cég munkatársai gyorsabban és hatékonyabban végeztek volna a pakolással, ha a lomok egyben, becsomagolva maradtak volna.

Meglepő, hogy a lomtalanítás alkalmával miket dobnak ki az emberek
Hatalmas kartondobozokkal és fekete nejlonzsákba csomagolt lomokkal sok helyen lehetett találkozni. Gyermek és felnőtt ruhák, alkalmi és sport cipők, sokat forgatott, vagy el nem olvasott könyvek, régi újságok, bútorok, étkészlet és régi lámpa is volt a kidobott holmik között. A szemétszállító cég munkatársainak nagyobb tárgyakat, heverőket és más bútorokat is fel kellett pakolniuk az autóra. A lomok közé olyan veszélyes hulladékok is kerültek, melyeket nem lehetett volna kidobni. Többen próbáltak megszabadulni a festékes dobozoktól, vagy autógumiktól. Ezeket viszont nem szállították el, hanem ott hagyták az utcán.
Nagyon sok helyen az előre meghatározott lomtalanítási nap előtti estén tették ki a hulladékot az emberek, sajnos azonban ennyi idő is elég volt a guberálóknak, hogy összetúrják a lomokat. Szilágyi Ádám, a Kaposvári Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. (KHG) ügyvezetője megkeresésünkre elmondta, ez elkerülhetetlen, azonban az új gyűjtési rendszernek köszönhetően sokkal jobb a város képe a lomtalanítási időszakban, mint sok évvel ezelőtt. Szilágyi Ádám kiemelte, azt kérik a lakosságtól, hogy a járat útvonalába, lehetőség szerint rendezetten rakják ki a lomot úgy, hogy az a közlekedést ne zavarja. A KHG ügyvezetője arról is beszélt, az utcára kitett hulladék a MOHU tulajdona, ezért tilos elvinni bármit is a kupacból.

Fotók: Lang Róbert
A fahulladékot fontos külön gyűjteni
Szilágyi Ádám hírportálunknak elmondta, arra kérik a lakosságot, hogy a raklapot, bútort, pozdorját, különféle fa hulladékokat a lomkupac végére tegyék ki, mert azt külön viszik majd el. A kidobott fahulladékot ugyanis újrahasznosításra átadják egy cégnek, akik bútorlapot gyártanak belőle. Tavaly a több száz tonna lomhulladék 30 százaléka volt fa.”
Eredeti írás: MAROSI GÁBOR