
„„Ahogyan azt az elmúlt időszakban többször kiemeltem, az MNB új vezetése arra törekszik, hogy a jegybank fő feladatától eltérő tevékenységeket visszafogja, megszüntesse, felszámolja. Ebbe a körbe tartozónak érzem az alapítványok működését is” – ezt mondta keddi, az elnöksége alatti első kamatdöntés utáni sajtótájékoztatón Varga Mihály az MNB által 2014-ben alapított, majd 2019-ben összevont Pallas Athéné-alapítványokkal kapcsolatos kérdésekre.
Ehhez a sajtótájékoztató végén, egy kérdésre válaszolva hozzátette: ebben az ügyben a múlt héten levelet írt Orbán Viktor miniszterelnöknek – „tekintettel arra, hogy a szabályozói oldal a kormánynál van” –, akit arra kért, hogy tekintsék át a jegybank ilyen típusú tevékenységét. Szerinte ugyanis az MNB-nek nincs szüksége ilyen típusú tevékenységre. Ezzel, ha ki nem is mondta, erősen utalt arra, hogy a jegybanki alapítványi szervezetet vagy megszüntetnék, vagy legalábbis átadnák az MNB hatásköréből más felügyelete alá.
Mint ismert, az Állami Számvevőszék múlt héten közzétett jelentései szerint a jegybanki alapítványok és a köréjük szerveződő, részben magántőkealapok mögött rejtőzködő tulajdonosok kezében lévő cégháló vállalatai mintegy 266 milliárd forint közpénzt égettek el. Az ügyben az ÁSZ feljelentést is tett vagyon elleni és gazdálkodás rendjét sértő bűncselekmények gyanúja miatt, és mint ma megtudtuk, a rendőrség már hűtlen kezelés miatt nyomoz.
Varga felidézte, hogy a PADME kuratóriuma távozott, helyükre új tagok kerültek, és miután az alapítványi vagyonkezelő Optima Zrt. vezérigazgatója is távozott, oda is új személyt kellett kinevezni, majd azt mondta:
Az új vezetés mindenre kiterjedő vizsgálatot folytat. Ez zajlik, ennél többet nem tudok erről mondani.
Illetve „elindult a nyomozás, ez az ügyészség hatásköre, az ügyészség tud válaszolni. Az alapítvánnyal kapcsolatos kérdésekkel pedig forduljanak az alapítványhoz” – mondta Varga.
Ezután azokra a további kérdésekre, hogy terhelheti-e felelősség Matolcsy György volt MNB-elnököt az alapítványoknál, illetve a PADME-nál, továbbá a vagyonkezelőjénél kialakult helyzetért, továbbá hogy látnak-e esélyt a vagyon visszaszerzésére, nem adott érdemi választ, azt ismételte meg, hogy ezekkel a kérdésekkel az illetékes hatóságokhoz vagy testülethez kell fordulni. Igaz, korábban azt kiemelte, hogy „az MNB jogi felelősséggel tartozik az alapítvány működéséért”.”
Címlap fotó: 444.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.