
„A látrányi Füzes-tó már csak tíz centiméter mély. A horgászparadicsom, a Füzes-tó civil összefogással kaphat új esélyt: szennyvízzel töltenék fel.
A Balatonhoz közeli Látrány határában található Füzes-tó évtizedek óta kedvelt célpontja a horgászoknak. A 3 hektáros, ligetes környezetben fekvő vízfelület nemcsak természeti szépségével, hanem kapitális halállományával is híres: 24 kilós ponty, 16 kilós amur, 9 kilós csuka és egy 43 kilós harcsa is horogra akadt már itt. Most azonban a tó jövője veszélybe került – jelenlegi vízszintje alig 10 centiméter, miközben normál esetben több mint egy méter mélynek kellene lennie.

A Füzes-tó vízszintje az utóbbi évek csapadékszegény időszakai és a kis vízgyűjtő terület miatt drasztikusan csökkent. A megoldás most egy elsőre meghökkentő, de környezetvédelmi szempontból egyre elfogadottabb lehetőség: tisztított szennyvíz vezetése a tóba.
A Balatonlelle és Karád között húzódó szennyvízcsatorna-összekötő vezetéken keresztül érkezne a kezelt, tisztított víz a kiszáradással küzdő Füzes-tóba – legalábbis ez szerepel a már elkészült megvalósíthatósági tanulmánytervben.
A Füzes-tó megmentésére szolgál a projekt
A projekt nem csak papíron létezik – Hartung-Mihály Anett polgármester portálunknak elmondta:
„Körülbelül egy hete kezdtük meg a tárgyalásokat a vízüggyel, és rendkívül pozitívnak ítélem meg a folyamatot. Reméljük, hogy hamarosan kézzelfogható eredménye is lesz az együttműködésnek.”
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság hivatalos válaszában hangsúlyozta:
„A látrányi Füzes-tó a Sikvási-vízfolyás felső, önkormányzati kezelésű szakaszán helyezkedik el, a tóhoz tartozó vízgyűjtő terület csupán 1,1 négyzetkilométer, természetes vízpótlása az utóbbi években már nem biztosított.”
Mint írták, a Látrány Község Önkormányzata üzemeltetésében lévő Füzes-tó mesterséges vízpótlására megvalósíthatósági tanulmányterv készült, az abban szereplő alternatívákra Hartung-Mihály Anett polgármester asszony Igazgatóságunktól véleményt kért.
„A tanulmánytervben vázolt alternatívákat áttekintve Igazgatóságunk javaslatot tett, ezzel segítve a hatékony és megvalósítható alternatíva kiválasztását.
Ezzel együtt a Vízügyi Hatóság előzetes állásfoglalását kértük, hogy ez se hátráltassa az önkormányzat munkáját.
A Füzes-tó vízpótlásának megvalósításában minden segítséget biztosítunk az önkormányzat részére.”
De miért ilyen fontos ez a tó? A Füzes-tó nem csupán a horgászok paradicsoma, hanem közösségi tér is. A tavat sétány övezi, árnyas fák alatt lehet piknikezni, főzni, beszélgetni. Családok, idősek, gyerekek járnak ide feltöltődni – ez az élő kapcsolat a természettel most szó szerint kiszáradóban van.
A víz visszahozhatja az életet is. Ha sikerül a projekt, újra megtelhet élettel a Füzes-tó partja – és ezzel együtt újra közösségi találkozóhellyé válhat a környék egyik legszebb zugában.”
Eredeti írás: HAJDÚ MARIANNA