
„Az Európai Unió légi úton humanitárius segítséget juttat a Mianmart és a szélesebb régiót pénteken sújtó 7,7-es erősségű, több mint kétezer ember életét követelő földrengést követően a helyi hatóságok segélyműveleteinek erősítésére – közölte az Európai Bizottság szerdán.
A brüsszeli közlemény szerint az uniós légihíd első járata szerdán indult Koppenhágából a mianmari Jangonba.
A 80 tonnányi, sátrakat, egészségügyi felszereléseket, ivóvizet és higiéniai készleteket tartalmazó humanitárius szállítmányt az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) helyi képviseletére szállítják. Az eszközöket az ENSZ és az unió segélyezést végző partnerei osztják majd szét a rászorulóknak – írták.
Továbbá miután az ENSZ-Titkársághoz tartozó Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) aktiválta az EU polgári védelmi mechanizmusát, a következő napokban az unió 12 szakértőből álló csoportot küld Svédországból, Finnországból, Hollandiából, Szlovéniából, Luxemburgból és Norvégiából Bangkokba és Kuala Lumpurba, hogy biztosítsák az uniós tagállamok segélyszállítmányainak célba jutását. Az EU Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központja szintén összekötőtisztet küld Bangkokba, hogy biztosítsa a koordinációt a helyszíni partnerekkel együttműködésben – tájékoztattak.
Az uniós bizottság közölte továbbá, hogy a katasztrófa utáni legkritikusabb órákon belüli támogatás biztosítása érdekében az EU aktiválta a Copernicus műholdas szolgáltatását a földrengés okozta károk felmérésének megkönnyítésére, és 2,5 millió euró humanitárius segélyt bocsátott az ország rendelkezésére. Az EU szerdán továbbá 500 ezer eurót bocsátott a Vöröskereszt és Vörös Félhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége (IFRC) rendelkezésére.
A humanitárius szervezetek hozzáférésének biztosítása és biztonságos környezetben való működésük szavatolása kulcsfontosságú az életmentő segítségnyújtás szempontjából – tette hozzá közleményében az Európai Bizottság.”
Címlap fotó: Bangkok, 2025. március 31. Túlélők után kutatnak mentőalakulatok tagjai egy összeomlott épület romjai között Bangkokban 2025. március 31-én, három nappal a 7,7-es erejű mianmari földrengés után. A földrengés Thaiföldön, Kínában, Indiában és Bangladesben is érezhető volt. A természeti katasztrófában több mint 2000 ember vesztette életét, legkevesebb 3000-en megsérültek. Thaiföldön legkevesebb 18-an életüket vesztették, 33-an megsérültek és 78-an eltűntek. MTI/EPA/Narong Szangnak
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.