
Olaszokkal van tele Olasz? Vicces történeteket lehet a baranyai településnevekre kitalálni. Forrás: Mesterséges intelligencia által készített kép
„Mizu Lánycsókon?
Baranya vármegye bővelkedik olyan településekben, amelyek neve furcsa vagy éppen viccesnek hat. Ezek a településnevek nem csupán az ide látogató vendégeket, hanem még a helyieket is megmosolyogtatják. De vajon valóban egy vicces sztori után kapták a nevüket?
Korábban már körbejártuk, hogy Baranya vármegye nagyobb településnevei honnan erednek. Pontos történetet azonban egyik település esetében sem lehet a nevek kialakulása mögé felhúzni, így ebből a szempontból érdekesen hathat néhány név. Lánycsók valóban egy leány csókjáról kapta a nevét, vagy valóban egy orosz ló járhatott Oroszlón? Körbenéztünk a vármegyén belül található települések között, milyen érdekes sztori áll a településnevek mögött.
Érdekes településnevek a vármegyéből
Mánfa neve első hallásra valóban olyan, mintha egy tréfás szóösszetétel lenne: valaki rábökött volna egy fára, és azt mondta volna, hogy „Ez mán’ fa!”. Bár ez egy szórakoztató elképzelés, a valóságban a név eredete valószínűleg ennél régebbre nyúlik vissza. Kiss Lajos Földrajzi nevek etimológiai szótárát segítségül hívva kiderül, hogy az Árpád-kori települést korábban Melegmálfalvának hívták, majd folyamatosan lemaradtak a szó tagjai (Málfalva-Mánfalva-Mánfa). De ki tudja? Lehet, hogy egy régi vándor valóban megpihent egy hatalmas fa árnyékában, és rácsodálkozva így szólt: „Ez mán fa, nem bokor!”
Oroszló neve első hallásra valóban úgy hangzik, mintha egy „orosz ló” állna mögötte, de a valóságban valószínűleg nincs köze sem oroszokhoz, sem lovakhoz. Az etimológiai szótárban nem találtuk meg a települést, annyit tudunk, hogy Oroszló nevét 1402-ben említették először az oklevelek Zorozlow alakban írva, később Zoroslo és Zorozlo írásmóddal. De hallottunk már olyan vicces elméletet is, hogy egyszer réges-régen egy orosz kereskedő valóban erre járt egy hatalmas lóval, és a helyiek annyira megcsodálták az állatot, hogy a település névadásában is megörökítették.
A térképet vizsgálva akarva-akaratlanul is a nyelvtudókban felmerülhet kérdésként, vajon Old honnan kaphatta a nevét? Elsőre vicces lehet az angol old („öreg”) szóval összekapcsolni, a név eredetének valószínűleg semmi köze nincs ahhoz, hogy angolok jártak a faluban, akik megállapították a település öregségét. Azt is valószínűleg kizárhatjuk, hogy Komló is az angolok segítségével kapta a nevét az elszaladt ló visszahívásával („Come, ló!”). Olaszról se higgyük, hogy olaszok lakták.
Lánycsók eredetileg Lancsuk vagy Lancsok nevet viselte. Ám egy érdekes történet is hatással lehetett a mai nevére: a mohácsi csata után a környék falvait az mentette meg a pusztulástól, hogy a legszebb lányok kegyelemért könyörögve megcsókolták a szultán ruhájának szegélyét. A probléma csak azzal van, hogy a török előtti időkben már hasonló alakú változatot használták. Aranyosgadány neve is megmosolyogtat, ám ne gondoljuk, hogy a kedvesen mosolygó lakókról kapta a nevét. Pécsaranyos és Keménygadány egyesítésével született meg ez az új név. Az első verzió sem kizárt, de ha megnézzük ezeket a történeteket, szinte minden település mögé fel lehetne húzni egy ilyen aranyos történetet.”
Eredeti írás: JUSZTIN LEVENTE