
E-pénztárgép: gyerekjáték lesz a digitális nyugtaadás, és nem lesz papírfecni Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
„Helyi gazdaság
Hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tudatta, hogy júliustól üzembe helyezhetők az e-pénztárgépek, így Somogyban és a Balatonnál is elérhetők lesznek.
A papírnyugták döntő részét a vásárlók rövid időn belül kidobják, rengeteg hulladék keletkezik így. Alapvető változás, hogy az e-pénztárgépek segítségével a nyugta digitálisan jön majd létre, ez lesz a hiteles verzió, a nyomtatás pedig csak annak másolata lesz. A Kormány 2014-ben vezette be az online pénztárgép-rendszert. Az azóta bekövetkezett robbanásszerű digitális fejlődés hatására egyre nagyobb igény mutatkozott arra, hogy az online pénztárgépeknél korszerűbb eszközök támogassák a vállalkozások munkáját. Az online pénztárgépet 2028-ig használhatják a vállalkozások, és fokozatosan térhetnek át az új rendszerre.
A vásárló is változásra számíthat
De vajon mire számíthatnak majd a somogyi vagy a balatoni szolgáltatók és vásárlók? A vásárló szemszögéből az e-nyugta úgy fog működni, hogy egy applikációt kell letölteni az okostelefonunkra, és az ebben megnyitott QR-kódot kell majd leolvastatni a kereskedő gépével. Piaci fejlesztésű is lehet majd az applikáció, de a NAV is fog készíteni egy mindenki számára elérhető állami, ingyenes verziót. Egy egyszerű regisztráció és egy app letöltése elegendő a megfeleléshez, aminek használata során az adóhatóság nem látja majd, hogy ki a vásárló.
Gyerekjáték lesz a digitális nyugtaadás
Várkonyi Gábor, az Android és iOS rendszereken is elérhető ePénztárgép applikációt kínáló CMO24 Zrt. vezérigazgatója szerint minél előbb érdemes lesz megfontolni az átállást. – Gyerekjáték lesz majd a digitális nyugtaadás. Elég csak beírni például 1200 forintot, rányomni a gombra, és már kész is a nyugta – mondta Várkonyi Gábor.
– A fodrászoknak és a kozmetikusoknak a felhőalapú e-pénztárgép, a most online pénztárgépet használóknak pedig a hardveres e-pénztárgép lesz kötelező.
A felhőalapú e-pénztárgépek mobiltelefonról indítható applikációval működhetnek majd, melynek ingyenes bevezetését a mi cégünk is tervezi – magyarázta a szakember.
Várhatóan év végén jelennek meg az e-pénztárgépek
A hardveres e-pénztárgépek várhatóan az év végén jelennek meg, ezeket a forgalmazóktól lehet majd beszerezni és nagyjából 180-200 ezer forintos lesz az ára.
– Aki már most elavult, nehezen szervizelhető online gépet használ, annak megéri váltani. Az új eszközök használatával évente 25 ezer forinttal is csökkenthető az üzemeltetési költsége a vállalkozásnak – emelte ki a vezérigazgató.
Az e-pénztárgépek célja kettős: egyfelől tovább fehérítik a gazdaságot, másfelől segítik a kis- és középvállalkozásokat digitalizálni és a hatékonyabb működésre átállni. A NAV és a gazdasági döntéshozók real-time adatokat kapnak majd a forgalomról, így pontosabb beavatkozások történhetnek.
– Ez nem teher, hanem segítség. Aki most vált, az előnybe kerül
– hangsúlyozta Várkonyi Gábor, aki hozzátette, az új szoftverekkel a vállalkozó valódi kontrollt kap a saját üzlete felett, ráadásul a bevezetés első szakaszában az applikációk ingyenesek lesznek, a későbbiekben pedig választható szolgáltatáscsomagokkal bővíthetők.”
Eredeti írás: KRAUSZ ANDREA