
„Márciusban a magyar infláció a vártnál kedvezőbben, 4,7 százalékra csökkent éves szinten, miközben havi alapon stagnáltak az árak. Az infláció lassulásában fontos szerepet játszott a kormányzati árrésstop, amely több száz termék árát mérsékelte, noha ennek teljes hatása csak áprilisban jelenik meg. Árcsökkenés történt a szolgáltatások és az üzemanyagok terén is, amit a forint erősödése is támogatott. Átfogó elemzés a jelenlegi inflációs helyzetről.
Márciusban a fogyasztói árak – az elemzői várakozásokhoz képest sokkal kedvezőbb mértékben – átlagosan 4,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Februárhoz képest átlagosan nem változtak az árak. A friss inflációs adat több tekintetben is fontos,
- bár a kormányzati árrésstop hatása még csak részleges hatást gyakorolt, arra elég volt, hogy februárhoz képest márciusban az élelmiszerek ára stagnáljon,
- másrészt öt hónap után végre elkezdett csökkenni az infláció, a majdnem féléves sorozat októberben kezdődött.
Március első heteiben a kormány világossá tette, az élelmiszer-drágulást nem tűri tovább, majd március 11-én a beavatkozás mellett döntött, és az árrésstop 17-étől életbe lépett. Itt érdemes kitérni arra, hogy januárban az élelmiszerek havi szinten átlagosan 1,9, februárban pedig 1,2 százalékkal drágultak, most ez a trend tört meg.
Az életbe lépő árrésstop hatására átlagosan 17,7 százalékkal mérséklődtek az árak, 894 termék lett olcsóbb, átlagosan 18,8 százalékkal.
Ahogy azt említettük, a teljes hatását az intézkedésnek még nem mutatja a márciusi inflációs adat, részben azért, mert az árak KSH általi felmérése már az árrésstop bevezetése előtt megtörtént, másrészt mert a bevezetés óta tovább csökkent az érintett termékek átlagára.
Mindenkit meglepett a mostani adat
Március 13-tól a kormány számítása szerint – az online árfigyelővel ez könnyen ellenőrizhető – 23 terméknél 50 százalékos, 103 terméknél 40-50 százalékos, 144 terméknél 30-40 százalékos, 169 terméknél 20-30 százalékos, 199 terméknél 10-20 százalékos, 256 terméknél pedig 10 százalék alatti árcsökkenést eredményezett az árrésstop. A Nemzetgazdasági Minisztérium számítása szerint az árréscsökkentés hatására mára a sertészsír ára 31,2 százalékkal, a sütőmargarin ára 30,2 százalékkal, a natúr joghurt ára 28,5 százalékkal, a finomliszt ára 21,4 százalékkal, a tehéntúró ára pedig 18,2 százalékkal lett kedvezőbb.”
Címlap fotó: Index.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.