
A városi denevérodúk segíthetik a házak szigetelése, felújítása miatt otthontalanná váló denevéreket, hiszen alternatív szálláslehetőséget biztosíthatnak több fajnak is olyan helyen, ahol nincsenek konfliktusok az emberekkel.
„Az Engel János úton
A közelmúltban a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság (DDNPI) ipari alpinista segítségével elvégezte a denevérek régi odújának cseréjét Pécsen. A denevérek egy évben több tonna rovart, köztük az ember számára roppant kellemetlen szúnyogot és a poloskát fogyasztanak el.
Dombi Imre, a DDNPI természetvédelmi őrének ismertetése szerint a 2008-ban kihelyezett régi odúk mostanra elhasználódtak, és már egyre kevésbé voltak alkalmasak a denevérek kolóniáknak. A nemzeti park ezért döntött úgy, hogy még a nyári csapatok érkezése előtt megoldja a cserét a pécsi tűzoltóság Engel János úti épületében.

Mint közölte, az új odú még az előzőeknél is tartósabb anyagból és módon épültek, és kiemelt szempont volt annak jó hőháztartása. Ezért – folytatta Dombi Imre – szendvicsszerkezetű hőszigetelő anyagból készült, és UV-álló festékkel kezelték, hogy minél jobban helytálljanak az egyre durvább nyári hőhullámoknak.
A természetvédelmi őr jelezte, hogy a városi denevérek talán a leginkább kitettek a klímaváltozásnak a hazai fajok között, hiszen a beépített területek gyorsan felmelegszenek és több fokkal is melegebb van, mint erdei környezetben.
Ráadásul – jegyezte meg – a denevérek szívesen bújnak az épületek réseibe, bádogborítás alá, padlásokra, és ezeken a helyeken akár extrém 50-60 celsius fok is lehet nyáron, ami akár a kölykök pusztulását is okozhatja.
A városi denevérodúk segíthetik a házak szigetelése, felújítása miatt otthontalanná váló denevéreket, hiszen alternatív szálláslehetőséget biztosíthatnak több fajnak is olyan helyen, ahol nincsenek konfliktusok az emberekkel.
Dombi Imre egyúttal külön köszönet mondott a Baranya Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságnak, akik hozzájárultak ahhoz, hogy az épületük falán kihelyezhessék az odúkat, illetve azon munkatársaknak is, akik magasból mentő szerkezettel segítették azok kihelyezését.
Több tonna rovart fogyasztanak a denevérek
Az elmúlt 17 év alatt több faj és több ezer denevér használta odúinkat, és reményeink szerint a jövőben is így lesz ez. Legnagyobb számban a rőt koraidenevért figyeltük meg. Az emberek sokszor nem is tudják, hogy városainkat akár 11 épületlakó denevérfajjal is megosztjuk – így a szakember.
Dombi Imre a denevérek hasznosságáról úgy fogalmazott: „nem kell mindenkinek szeretni őket, de azt azért érdemes tudomásul venni, hogy ők akkor is minden évben több tonna rovart pusztítanak el a környezetünkben a szúnyogoktól a poloskákon át a cserebogárig. Hagyjuk őket élni!”.
A természetvédelmi őr jelezte, hogy a pécsi helyszíne mellett, a DDNPI illetőségi területéhez tartozó Szekszárdon is új denevérodút helyeztek el.”
Fotó: bama.hu
Eredeti írás: BAMA.HU