„A James Webb űrteleszkóp olyan fényes, korai galaxisokat talált, amelyek mindössze 350 millió évvel az ősrobbanás után keletkezhettek, közölte a Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA).
A csillagászok azt mondták, ha az eredmények beigazolódnak, akkor az újonnan felfedezett csillagok tömkelege megelőzné a Hubble űrteleszkóp által azonosított legtávolabbi galaxist – a rekordtartót, amely 400 millió évvel a világegyetem kezdete után keletkezett.
Nem kizárt tehát, hogy a csillagok hamarabb keletkezhettek, mint azt korábban gondolták a kutatók, ezért is fontos a mostani fejlemény. A James Webb űrtávcső legújabb felfedezéseit az Astrophysical Journal Letters című folyóiratban részletezték a csillagászok. A cikk két kivételesen fényes galaxissal foglalkozik, az elsőről azt feltételezik, hogy 350 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett.
Rohan Naidu csoportvezető szerint további megfigyelésekre lesz szükség az űrtávcső infravörös tartományában, mielőtt hivatalosan is bejelentik az új rekordtartót. Egyes kutatók arról számoltak be, hogy a világegyetem 13,8 milliárd évvel ezelőtti keletkezéséhez még közelebbi galaxisokat fedeztek fel, ezeket az állításokat azonban még nem sikerült hitelt érdemlően bizonyítani – mondták a tudósok a NASA sajtótájékoztatóján, írja a The Guardian.
Ha az eredmények beigazolódnak, és több korai galaxis is van, akkor Naidu szerint a James Webb űrtávcső „rendkívül sikeresnek fog bizonyulni abban, hogy a kozmikus határokat egészen az ősrobbanás határáig kitolja”.”
Címlap fotó: Index.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.