„Rend vagy káosz? Az információs műveletek aspektusai” címmel rendezte meg első tudományos konferenciáját a honvédség legfiatalabb alakulata, az MH Kiber és Információs Műveleti Központ (MH KIMK)
A honvédség kiber és nem-kinetikus területét, a civil-katonai kapcsolatokat, valamint a lélektani műveleteket szakmacsoportokat egyesítő alakulata a Magyar Tudomány Napja konferenciasorozat részeként a Magyar Hadtudományi Társaság Civil-katonai kapcsolatok szakosztálya közös szervezésében lebonyolított konferenciája az információs műveletek aspektusait vizsgálta meg neves, a területen elismert, szaktekintéllyel rendelkező előadók közreműködésével.
A rendezvényt megnyitó előadásában Balogh Péter ezredes, az MH KIMK parancsnoka azt emelte ki, hogy a honvédség felismerte: az információs környezet mára, annyira bonyolulttá vált, hogy a hagyományos eszközökkel nem lehet válaszokat találni a felmerülő kérdésekre, az újfajta kihívásokra. Elmondása szerint, a konferenciának éppen az a célja, hogy előadóink segítségével elinduljunk abba az irányba, hogy ebben a változóban lévő világban a megfelelő kérdéseket tehessük fel és aztán megadhassuk a megfelelő válaszokat. Mint elmondta, a Magyar Honvédség ennek céljából hozta létre azt az alakulatot, amely képes kezelni az információs környezet három rétegének – a fizikai, az információs és a kognitív rétegek – kihívásait. Ez a tevékenység nem kizárólag katonai, éppen ezért nagyon fontos az együttműködés és a kölcsönhatás a társszervekkel és a társadalommal.
Mi jellemzi a világot 2022-ben? A kérdésre, dr. Kis-Benedek József egyetemi tanár, az MTA Hadtudományi Bizottságának elnökhelyettese adott válaszokat, előadásában hangsúlyozva az MH KIMK jelentőségét a jelen és a jövő kihívásainak kezelésében.
A konferencia résztvevői dr. Simicskó István, korábbi honvédelmi miniszter, a Honvédelmi Sportszövetség elnöke előadásából átfogó képet kaphattak napjaink kihívásairól és azokról a képességekről, amelyek a változás menedzselését segíthetik.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat Tudományos Tanácsának elnöke, dr. Szabóné dr. Gál Mariann rendőr alezredes, antikorrupciós szakértő a „Tendenciák a bűnfelderítésben és a bűnmegelőzésben” című előadásában a korrupciós kockázatok csökkentését szolgáló lezárt és folyamatban lévő kutatásokról beszélt. Kiemelte azokat az aktív tevékenységeket, melyeket az egyének és a szervezetek befolyásmentes feladatellátása érdekében végeznek.
Magyarország kiberkoordinátora, professzor dr. Rajnai Zoltán, a stratégiai gondolkodás fontosságát fejtette ki a kiberbiztonság érdekében. Mint elmondta, stratégiai szinten rend van a káoszban.
A közelmúltban megalakult kiberműveleti parancsnokság parancsnoka, professzor dr. Kovács László dandártábornok, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, aki, több, mint 20 éve foglalkozik elektronikai hadviseléssel, információs műveletekkel és kiberhadviseléssel, előadásában a kiberműveletek és az információs műveletek kapcsolatát mutatta be. Kiemelte a hazai kiberbiztonság műszaki és emberi alapjai fejlesztésének szükségességét, felvázolva a jelenlegi helyzetet és a fejlesztési irányokat. Az új igényekhez igazodó jogszabályi változások ismertetésén túlmenően azokról a feladatokról is beszámolt, melyeket a kibervédelemben és az offenzív képességek megteremtésében a Magyar Honvédségnek meg kell oldania. Különösen fontos ez, hiszen, mint mondta, a társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális, katonai folyamatok jelentős része a kibertérben történik.
A konferencia délutáni plenáris ülés első előadója, Varga Zsófi, nemzetközi kapcsolatok szakértő, a Magyar Hadtudományi Társaság CIMIC szakosztályának külkapcsolatokért felelős titkára fejtette ki elméletét a kognitív fölény horizontális fejlesztésének perspektívájáról. Mint elmondta, a kognitív ellenállóképesség létfontosságú a társadalom és a hadsereg számára.
Aktuális témáról, az orosz hibrid műveletek katonaszociológiai aspektusáról tartott nagy ívű előadást professzor dr. Kis Zoltán László ezredes, egyetemi tanár, aki a témában több tucat nemzetközi és hazai katonaszociológiai kutatás vezetője. Számos példával illusztrált előadása fontos, aktuális kérdésre világított rá.
[merimag_video media_type=”external_media” title=”” author=”” url=”https://youtu.be/uXAIPTJfPmQ” upload=”” cover=”” controls_color=”” width=”” height=”” align=”none” block_id=”element-6392ed98bb2fd” _fw_coder=”aggressive” __fw_editor_shortcodes_id=”101d5bd45c07fc74afa05cae8b9e4b21″][/merimag_video]„KÁOSZ az információs műveletekben, illetve REND az információs műveletekkel” címből vezette le előadását dr. Hangya Gábor ezredes, az MHP Stratégiai Kommunikációs Főnökség főnöke, a KIMK jogelőd szervezetének volt parancsnoka, aki a civil-katonai együttműködés, a lélektani műveletek és a katonai kommunikáció, mint nem-kinetikus szakterületek gyakorlati aspektusaival, illetve azok az információs műveletekben betöltött helyével és szerepével foglalkozott. Előadásában bemutatta, hogyan tud hozzájárulni a nem-kinetikus szakterület az információs műveleti környezet megértéséhez.
A konferencia társszervezője, a Magyar Hadtudományi Társaság CIMIC szakosztályának elnöke, dr. Remek Éva, habilitált egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok tanszékének tanára, a CIMIC gyakorlat az elméletben című előadásában kiemelte a civil katonai együttműködés fontosságát, a humán biztonság és a bizalom erősítését. Változó világunkban a nemzetközi kapcsolatok változó gyakorlata új megoldásokat kíván.
A konferencia zárszavában Balogh Péter ezredes, a KIMK parancsnoka az elhangzott előadások alapján összegezve elmondta: A központ megalakítása előremutató esemény volt, hiszen nemzetközi példákból kiindulva követi a nemzetközi trendeket, kiegészítve a magyar sajátosságokkal és szemléletekkel, ezzel is gazdagítva a szövetség elméleti és gyakorlati munkáját. A KIMK olyan egyedülálló lehetőséget biztosít majd a Magyar Honvédség számára, amely lehetővé teszi a kinetikus feladatok hatékony támogatását.
Kiemelte, hogy a Magyar Honvédség feladatainak hatékonyabb végrehajtását jelentősen segítik a központ azon képességei, amelyek a StratCom-mal és az elektronikai hadviseléssel koordinálva jelennek meg a Magyar Honvédség szervezetében. A konferencia összegzéseként elmondhatjuk: a KIMK olyan komplex képességet épít ki a november 1-étől felálló kiberparancsnokság alárendeltségében, amely segíti a Magyar Honvédség parancsnokának döntéshozatali folyamatait.”
Címlap fotó: Darabos Viktória
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.