„Egyre nagyobb megterhelést jelent a hazai cégek számára az energiaköltségek kifizetése. Hétfőn közöltük a hírt, hogy a Tungsram például ezer embert bocsátott el, részben mivel nem tudta kigazdálkodni a megnövekedett energiaköltségeket. A Makronóm Intézet utánajárt, vajon mit tenne a többi munkáltató, ha szorul a nadrágszíj.
Szomorú hírt közöltünk hétfőn, a Tungsram csaknem ezer dolgozóját eresztette szélnek, miután nem bírta kigazdálkodni az elszálló energiaárakat. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter korábban figyelmeztetett a veszélyre – mivel hatszoros áron jutunk hozzá az amerikai gázhoz, jelentős versenyhátrányba került Európa és Magyarország is. Az energiaintenzív iparunkra végzetes hatással vannak az elszabaduló energiaárak. Ma már nem az a lényeges kérdés, hogy mennyibe kerül a munkaerő, hanem hogy milyen olcsón lehet hozzáférni a villanyhoz és a gázhoz.
Nem gondolkodnak elbocsátásban
A magyar vállalkozások fele tartja magát energiatudatosnak, kétharmada készít belső jelentést az energiafogyasztásról, ugyanakkor csupán 14 százaléka rendelkezik fenntarthatósági cselekvési tervvel – derül ki a Makronóm Intézet legújabb kutatásából, amelyben a globális energiaválság magyar cégekre gyakorolt hatásait vizsgálta.
Az MTI-hez hétfőn eljuttatott közlemény szerint a megkérdezett vállalkozások 43 százalékát súlyosan érinti az energiaválság. A gáz ára a megkérdezett cégek mintegy felének legalább a háromszorosára nőtt, az áramár esetén szintén hasonló emelkedésről számoltak be.
A vállalkozások jellemzően működési költségeik lefaragásával és energiahatékonysági beruházások megvalósításával küzdenének az emelkedő energiaárakkal, elbocsátásokban vagy tevékenységük végleges befejezésében nem gondolkodnak.
A felmérés eredményei alapján a vállalkozások csaknem fele legalább 1 éves időtartamra szóló, jellemzően fix árazású gáz- és áramszerződéssel rendelkezik. Gázra a vállalkozások 45 százalékának van legalább 1 éves szerződése, míg a villamos energiára 57 százalékuk rendelkezik legalább 1 éves szerződéssel, túlnyomórészt fix áron.
A zöldítés a túlélés záloga
Azok a cégek, amelyek meglévő szerződéseik érvényessége miatt nem kötöttek újat, várhatóan a következő hónapokban szembesülnek a megemelkedett energiaárakkal. Ennek megfelelően a következő évben is kiemelt szerepet kaphat az energiaintenzív ágazatokban tevékenykedő magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások támogatási programja – írták.
A jelentős volumenű, már teljesült, illetve tervezett energetikai beruházások – egyebek között a napelem– és hőszivattyú-telepítések – miatt a következő időszakban energiahatékonysági javulás várható a vállalkozásoknál, ami tovább csökkentheti a gáz- és áramfogyasztási igényt.
A kutatás szerint a vállalkozások elsődleges megújuló energiaforrása a napenergia. A felmérésben részt vevők 53 százaléka rendelkezik megújuló energiaforrással, amely jellemzően napenergiát jelent, ugyanakkor a megújuló energiát hasznosító vállalkozások több mint fele a teljes energiafogyasztásuk kevesebb mint 25 százalékát tudja csak ilyen módon biztosítani.
A vállalkozások már teljesült energiahatékonysági beruházásai között a legnépszerűbb az energiatakarékos izzók alkalmazása, az energiahatékony eszközvásárlás, a szigetelés és a napelemrendszer telepítése volt. A már befejezett ilyen típusú beruházások értéke meghaladta vállalatonként a 10 millió forintot, de jellemzően nem érte el az adott vállalkozás éves beruházási ráfordításának ötödét.
Az önerős beruházások mellett főként vissza nem térítendő forrásokra számítanak a vállalkozások az energetikai beruházások területén, míg a támogatott hitelek elérhetősége és a kamatfeltételek kedvező alakulásával kapcsolatban jóval szkeptikusabbak – mindössze 13 százalék jelölte meg ezt a potenciális finanszírozási forrást – ismertette a Makronóm Intézet.”
Címlap fotó: rawpixel.com
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.