„Összesen 1,3 milliárd forintot nyert több pályázatával a siklósi önkormányzat, közvetlenül az ünnepek előtt. Ezzel a város által idén benyújtott összes pályázat pozitív elbírálást és fejlesztési forrást kapott.
Közel 1,3 milliárd forint összértékű pályázati sikerekről számolt be közvetlenül karácsony előtt Riegl Gábor, Siklós polgármestere a város lakóinak. A település önkormányzata az idén a Területi- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz) keretében még áprilisban 750 milliót, novemberben pedig közel egymilliárd forintot nyert a tervezett fejlesztéseik megvalósítására. Az ünnepek előtt megítélt 1,3 milliárd forinttal így összesen hárommilliárd forint feletti fejlesztési forrást nyert a város.
A most támogatást nyert projektek turisztikai és energetikai fejlesztésekre is lehetőséget adnak. Közel 270 millió forintból aktív turisztikai park épül Siklós és Harkány között, a kerékpárút mellett, az Arborétumnál. Ennek keretében biciklis pumtrackpályát, valamint kerékpártárolókat és szervizoszlopot, gumiburkolatú futópályát, kutyás pályát, valamint kosárlabdapályát is kialakítanak, emellett felújítják az itt lévő turisztikai pihenőhelyet. Egy másik pályázat keretében 350 millió forintból az elkerülőút mellett (a máriagyűdi és a vokányi körforgalom között) megépül a hiányzó kerékpárútszakasz. A siklósi fürdőben 360 millió forintból újítják meg a medencéket és környezetüket, valamint egy játszóteret építenek és korszerűsítik a vendégfogadó rendszert. Csaknem 150 millió forint áll rendelkezésre a helyi egészségügyi alapellátás fejlesztésére is. Ennek részeként az orvosi ügyelet épületének felújítása, parkolók kialakítása történik meg, és eszközbeszerzésre is lehetőség nyílik.
Az Idősek Klubja 150 millió forintból energetikai korszerűsítésen, területrendezésen, akadálymentesítésen és belső felújításon esik át eszközök beszerzése mellett, a volt TESZ-székházat pedig szintén energetikailag korszerűsítik: több mint 28 millió forintból az ablakok cseréjére, a falak és a padlásfödém szigetelésére és a fűtés korszerűsítésére kerül sor.
Sok idő a projekt előkészítése
Az uniós forrású TOP Plusz pályázatok 24 vagy 36 hónapos átfutású projektek, amelyeket minden önkormányzat közbeszerzések sorával indít, hiszen már a tervező kiválasztására is közbeszerzést kell indítani. A koncepcióterv és egy látványtervi dokumentáció már megvan a pályázat benyújtásakor, viszont a konkrét építési engedélyezési, és kiviteli tervek készítése most kezdődik, csakúgy, mint az engedélyek beszerzése. Hosszú folyamat a projektek előkészítése, amelyet a lakosság kevésbé érzékel. Az építkezés, kivitelezés a legtöbb TOP Pluszos projekt esetében 2024-re várható. ”
Címlap fotó: Löffler Péter
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.