„Több százan tüntettek január 20-án, pénteken,- Burkina Faso fővárosában a francia katonai jelenlét miatt, de a demonstráció annak ellenére békésen zajlott le, hogy a tömegnek radikális tagjai is voltak – jelentette a Reuters hírügynökség helyszíni tudósítója.
Transzparenseiken a francia katonák távozását követelték a tüntetők, egyesek francia zászlót égettek vagy szemetet gyűjtöttek egy trikolórból formált zsákba. Ouagadougou és a valamikori gyarmattartó Franciaország között a közelmúltban igencsak feszültté vált a viszony, mert elterjedt az a nézet, hogy Párizs hiába vezényelt katonákat az országba a dzsihadista lázadók ellen, nem javult a közbiztonság.
Közben Burkina Fasóban két erőszakos katonai hatalomátvétel is történt. A jelenlegi katonai vezetés a múlt hónapban felfüggesztette a francia RFI rádió helyi adását, mert szerinte hamis jelentéseket közölt, és megszólalási lehetőséget adott az iszlamistáknak is. A junta emellett a hónap elején az ouagadougoui francia nagykövet lecserélését kérte Párizstól.
A francia különleges erők mintegy négyszáz katonája állomásozik Burkina Fasóban, és támogatja a helyi hadsereget a dzsihadisták elleni küzdelemben. Az ENSZ keddi jelentésében azt írta, hogy 2022 júniusa és decembere között tovább romlott a biztonsági helyzet a Száhel-övezet középső részén, különösen Burkina Fasóban és Maliban.
A szélsőséges fegyveres csoportok az elmúlt évtizedben több ezer civilt gyilkoltak meg a térségben. Mintegy kétmillió ember kényszerült otthona elhagyására, csak a múlt héten pedig több mint 60 helyi nő lett emberrablás áldozata, őket azóta is keresik.
Franciaország és a Burkina Fasóval szomszédos Mali közötti kapcsolatok a 2020-as bamakói katonai puccs után romlottak meg. Múlt év februárjában Párizs bejelentette, hogy katonái kivonulnak az országból”
Címlap fotó: honvedelem.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.