„Irán kedden közölte, hogy részéről válaszlépések követik az országa ellen kivetett brüsszeli és londoni szankciókat, és leszögezte: célba veszi azokat a nyugati személyeket és szervezeteket, akik „megsértik az emberi jogokat”. Hozzátették: megtorló intézkedések következnek.
„Az Iszlám Köztársaság hamarosan bejelenti az EU és Egyesült Királyság emberi jogi jogsértőivel szembeni új szankciók listáját” – idézte Nasszer Kanáni iráni külügyminisztériumi szóvivőt az IMNA iráni hírügynökség. Kanáni hozzátette, hogy „az Európai Unió és a brit rezsim nincs azoknak a szellemi képességeknek a birtokában, melyekkel képesek lennének felfogni Irán valóságát és jelenét.”
Brüsszel vs. Irán
Az Egyesült Királyság és az Európai Unió azért szankcionálta Iránt, mert a kormány erőszakosan lép fel a szeptember közepe óta tartó kormányellenes tüntetések ellen. Az EU eddig több mint 35 iráni tisztségviselő és szervezet ellen hozott szankciókat, és mindegyiküket azzal vádolta, hogy részt vesznek a tüntetések „brutális” elfojtásában, és sértik az emberi jogokat. A listán szerepel az iráni Forradalmi Gárda négy parancsnoka és több egysége is.
A Forradalmi Gárdával kapcsolatban az Európai Parlament kérte, hogy vegyék fel a terrorista szervezetek listájára, de miként azt Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője mondta, a folyamat elindításához előbb egy bírósági határozatra van szükség. Brüsszel a szankciókat az orosz-ukrán háború vonaláról is indokoltnak tartotta, miután kiderült, hogy az orosz haderő iráni gyártmányú drónokkal támadja az ukrán energetikai infrastruktúráját.
London vs. Irán
A London és Teherán közötti feszültség a múlt héten fokozódott, miután Iránban kivégezték Ali Reza Akbari volt miniszterhelyettest, aki egyszerre volt iráni és brit állampolgár. Akbari ellen kémkedés volt a vád, értesülések szerint kínzás hatására „vallott be” olyan dolgokat, amiket soha el sem követett.
Irán decemberben a londoni szankciók megtorlásaként szankciókkal sújtotta az Egyesült Királyság hírszerző szolgálatát és brit katonai tisztviselőket.
Tüntetések
Szeptemberben az iráni erkölcsrendészet letartóztatta a 22 éves Mahsza Aminit, amiért nem az előírásoknak megfelelően viselte a hidzsábot. Aminit a fogvatartása során bántalmazták, és belehalt a sérüléseibe. Iránban a halála óta kormányellenes tüntetések zajlanak. Az amerikai székhelyű Emberi Jogi Aktivisták Hírügynökség szerint eddig 516 tüntető halt meg, köztük 70 gyermek, a letartóztatottak száma pedig több mint 19 ezer 200 fő, köztük 687 diák.
Beszámolók szerint a fogvatartott nőkkel szemben a hatóságok rendszeresen nemi erőszakot követnek el.”
Címlap fotó: © Fotó: AP
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.