„Tízezrek vonultak utcákra a francia nagyvárosokban, hogy tiltakozzanak a kormány nyugdíjreformja ellen, amely 62-ről 64 évre emelné a nyugdíjkorhatárt. Ez a szakszervezetek egész országra kiterjedő harmadik sztrájk-, és tüntetéshulláma a nyugdíjkorhatár emelése ellen, amely egybeesik a törvénymódosítás tárgyalásával a törvényhozásban – amihez már 20 ezer módosító javaslatot nyújtott be az ellenzék.
„Macron elnöknek ésszerűen kell viselkednie, hacsak nem részegült meg önmagától” – véli Jean-Luc Mélenchon, a francia radikális baloldal jelképe. „Egy demokráciában eljön az a pont, amikor a helyzetért felelős személynek az ésszerűség kell, hogy diktáljon; hiszen ezt a konfliktust ő teremtette a semmiből” – tette hozzá.
A sztrájkhullám különösen érzékenyen érinti a tömegközlekedést, bár az a kevés járat rendben közlekedik. Sok utas is támogatja a tiltakozást.
„Mozgósításra van szükség, mert globális válságban élünk” – mondja egy egyetemista. „Nem csupán Franciaországról, Svájcról vagy Németországról van szó. Ez világméretű. Úgy gondolom, hogy ez egy poszt-covid korszak. Nézzük meg a munkakörülményeket, az energiaválságot. És hosszan sorolhatnám.”
A keddi szakszervezeti mozgósítás sikere nem érte el az előző két hullám nagyságrendjét, amikor egymilliónál is többen vettek részt a demonstrációkon. Ebben szerepe lehet annak is, hogy Franciaország több régiójában is tanítási szünet van a napokban. A szakszervezetek február 14-ére újabb sztrájknapot hirdettek.”
Címlap fotó: © CHARLY TRIBALLEAU/AFP
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.