„A mesterséges intelligencia segítségével készül levadászni a Vlagyimir Putyint becsmérlő bejegyzéseket, kommenteket és mémeket egy orosz állami ügynökség, amely már több mint 125 ezer háborúellenes bejegyzést tett elérhetetlenné tavaly február óta.
Az új tervről egy orosz oknyomozó portál, az iStories számolt be, angolul pedig a Kyiv Independenten jelent meg. A szóban forgó állami ügynökség a Roszkomnadzor, amely a média felügyeletéért felel, és hivatalosan Tömegtájékoztatási és Távközlési Hatóságnak hívják. A szerv tevékenységével kapcsolatban több mint kétmillió dokumentum jutott el az iStorieshez (a nyomozásban egyébként több más portál is részt vett, köztük a Süddeutsche Zeitung).
Az iratokból kiderül, hogy a Roszkomnadzort megbízták az orosz elnökkel kapcsolatos tartalmak felügyeletével. A cél az, hogy mindenkit sikerüljön azonosítani, aki nyilvánosan kritizálni meri Vlagyimir Putyint a közösségi médiában, és általában az interneten. Az ügynökségnek az általa megszerzett információkat a kormány mellett az orosz hatóságokkal is meg kell osztania.
A jelenlegi értesülések szerint a Roszkomnadzornál több mint ezer ember foglalkozik az interneten megjelenő tartalmak ellenőrzésével. Olyan posztokra vadásznak, amelyek például kérdéseket vetnek fel Vlagyimir Putyin egészségi állapotával kapcsolatban, vagy valamilyen módon gúnyt űznek az orosz elnökből.
Az ő erőfeszítéseiket egészíti majd ki a mesterséges intelligenica. Az iStories szerint az ügynökségnél már el is kezdték betanítani a kritikus bejegyzések felismerésére a neurális hálókat. A keresett kulcsszavak között a különböző káromkodások mellett olyan kifejezések szerepelnek, mint a „főkorrupt”, a „tolvaj” és a „palota”.
Az iStories úgy tudja, hogy az Ukrajna ellen indított tavaly februári átfogó invázió kezdete óta a Roszkomnadzor 125 ezer, a háborúval kapcsolatos bejegyzést tett elérhetetlenné.
A börtönt kockáztatja, aki meg mer szólalni
Az orosz média kontrollja már 2022. február 24-e előtt is szoros volt, azóta viszont még nagyobb lett a szigor. Nyolc nappal azután, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát 2022. február 24-én, bevezettek egy olyan törvényt, amely maximum 15 évig terjedő börtönbüntetéssel sújthatja azt, aki „valótlan információt” terjeszt az orosz fegyveres erőkről. Ezután több száz orosz újságíró menekült el az országból, és legalább 133 embert ítéltek el, míg a legtöbb nemzetközi hírcsatorna felfüggesztette oroszországi működését.
A független médiumok jelentős részét nemkívánatossá nyilvánították, azaz lényegében betiltották. Az ebbe a kategóriába tartozó sajtótermékek munkatársai nem dolgozhatnak az ország területén, és orosz állampolgárok semmilyen szinten nem működhetnek együtt velük – például nem adhatnak át információkat az újságíróknak. Ezen szabályok megszegése bűncselekménynek számít, és jelentős pénzbírsággal, vagy akár több éves börtönbüntetéssel sújtható. A listán több mint 50 médium szerepel, köztük a Meduza, a holland Bellingcat és az iStories is.
Február elején távollétében kilenc év börtönre ítélték az egyik leghíresebb orosz újságírót, Alekszandr Nevzorovot, álhírek terjesztéséért. A férfi ellen még tavaly márciusban indítottak nyomozást Instagramon és YouTube-on közzétett videói miatt, amikben elítélte a mariupoli óvoda elleni tavalyi támadást és a bucsai mészárlásként elhíresült bűncselekményeket. Nevzorov az ellene indult vizsgálatot nevetségesnek nevezte, majd még 2022 márciusában elhagyták Oroszországot feleségével, júniusban pedig Volodimir Zelenszkijtől megkapták az ukrán állampolgárságot.
Néhány napja egy húszéves orosz egyetemistáról derült ki, hogy tíz év börtönre ítélhetik egy Istagram-posztért. Olesszija Krivcsova kérdéses bejegyzése a Krími-híd 2022 októberi felrobbantása után született. A lány azt mondta a BBC-nek, hogy akkori Instagram-sztorija arról szólt, hogy az ukránok örültek a robbantásnak. Később megosztotta egy barátja háborút kritizáló posztját, a kettő együtt pedig soknak bizonyult.”
Címlap fotó: © Technológia: Euronews
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.