„Ünnepi sorakozót és emléktábla avatást tartottak az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred megalakulása alkalmából március 1-jén, szerdán. Egyúttal megnyitották a Hadikikötőben található hajózástörténeti kiállítást is, ahol a látogatók megismerhetik a folyamőrség történetét.
[merimag_video media_type=”external_media” title=”” author=”” url=”https://youtu.be/c5MvndpKXm8″ upload=”” cover=”” controls_color=”” width=”” height=”” align=”none” block_id=”element-64087c504ba77″ __fw_editor_shortcodes_id=”a0a3c816723a7549419b905e651409bf” _fw_coder=”aggressive”][/merimag_video]„A mai napon azért gyűltünk össze, hogy hivatalosan is bejelentsem: a szervezési és személyügyi munkát követően alakulatunk részeként megalakul a hadihajós szakfeladatokat jövőben ellátó folyamőrség. A dátum nem véletlen, hiszen az első világháborút követően 1921-ben ezen a napon jött létre a Magyar Királyi Folyamőrség, alakulatunk névadó jogelőd szervezete” – hangsúlyozta Szilágyi Zsolt Lajos ezredes, az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred parancsnoka.
Az ezredes elmondta, hogy a katonai célú hajózás mellett a folyamőrség feladata volt a közbiztonság fenntartása, a csempészet és a kémkedés megakadályozása, a hajóforgalom, a halászat, a vízi vadászat és fürdőzés ellenőrzése.”
„Kötelességünk, hogy mint folyamőrök, a hadihajós értékeinket megőrizzük, átadjuk a jövő generációjának és ellássuk a hajózható belvizeink védelmét, katona és rendőrbajtársaink vízre támaszkodó műveleti feladatainak támogatásával” – emelte ki a parancsnok.
Dr. Fekete Tamás rendőr alezredes elmondta: 1919-ben alakult meg az első révkapitányság, amely civil szervezetként látta el feladatait. Később a Belügyminisztérium arra a megoldásra jutott, hogy az összes révkapitányságot és a Dunai Flotilla megmaradt egységeit összevonja, ezzel rendészeti szervnek álcázva honvédségi egységek maradhassanak. A szoros együttműködés tizenkilenc évig tartott, majd a révkapitányságok kiváltak és ismét a rendőrség kötelékébe kerültek.
Az emléktábla avatás után a Honvéd Kadét Programban résztvevő diákok megtekintették az alakulat történetét bemutató kiállítást, majd a nemrégiben felújított tűzszerész hadihajók fedélzetét ismerhették meg. Az eseményen mások mellett jelen volt prof. dr. Pintér Lajos, veronai tiszteletbeli főkonzul és Csurgó Attila ezredes, az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred parancsnoka is.”
Címlap fotó: Horváth Sztaniszláv
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.