„Mióta kiadták a Vlagyimir Putyin elleni elfogatóparancsot, folyamatosan kapja a fenyegetéseket Oroszországból a Nemzetköti Büntetőbíróság. Legutóbb a volt orosz elnök, Dmitrij Medvegyev nyilatkozott úgy, hogy hiperszonikus rakétákat kéne kilőni a hágai törvényszékre.
Aggályait fejezte ki a Nemzetközi Büntetőbíróság azon „fenyegetések” miatt, melyek azóta érték, hogy háborús bűnök és az ukrán gyerekek Oroszországba való elhurcolása miatt elfogatóparancsot adtak ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen.
A lépés a szervezethez csatlakozott 123 tagországot arra kötelezi, hogy ha az orosz elnök országukba érkezik, őt azonnali hatállyal tartóztassák le, és szállítsák Hágába, ahol megkezdhetik bírósági tárgyalását. A törvényszék nem rendelkezik saját rendőri erővel, így kénytelen tagországaira támaszkodni. Ukrajna – bár nem tagja az ICC országainak – már biztosította róla a szervezetet, hogy ha az orosz elnököt területükön fogják el, akkor a fent említett módon járnak el vele szemben.
Moszkva szerint a Putyin ellen felhozott vádaknak nincs semmilyen alapja, így az ellene kiadott elfogatóparancs semmis. Ráadásul az államfők egy 1973-as ENSZ nyilatkozat szerint abszolút immunitást élveznek.
Rakétát kéne lőni a hágai székhelyre
Legutóbb Dmitrj Medvegyev volt orosz elnök fenyegetőzött azzal, hogy a hollandiai Hágában található épületet akár hiperszonikus rakétákkal is lebombázhatják.
Medvegyev hétfőn azt mondta: „nagyon is elképzelhető, hogy hiperszonikus rakétát lőjjenek ki egy, az Északi-tengeren lévő orosz hajóról a hágai törvényszékre”, majd hozzátette: „Mindenki Isten és a rakéták szeme előtt jár… óvatosan nézzenek fel az égre” – írta meg az Al Jazeera.
Az orosz Legfelsőbb Ügyészség eközben bejelentette, hogy nyomozást indít a Nemzetközi Büntetőbíróság ügyésze, Karim Khan ellen csakúgy, mint az elfogatóparancsot aláíró bírák ellen, miután az elfogatóparancs kiadása az orosz jog szerint bűncselekménynek minősül, ahogy egy ártatlan ember tudatos megvádolása is.
Ukrajna szerint az orosz-ukrán háború kitörése óta több mint 16 ezer ukrán gyereket deportáltak Oroszországba, „történelmi döntésnek” nevezte az elfogatóparancs kiadását, az USA és az EU szintén üdvözölte a lépést.
A Nemzetközi Törvényszék gyűlésének elnöksége sajnálja, hogy ezek a cselekedetek mind azt a célt szolgálják, hogy megakadályozzák a nemzetközi erőfeszítéseket és az elszámoltatást, és továbbra is megingathatatlan bizalmukról biztosították a Büntetőbíróságot.”
Címlap fotó: © Peter Dejong/Copyright 2020 The AP. All rights reserved
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.