„António Guterres ENSZ-főtitkár a Haiti szigetén egyre fokozódó, de már most is példátlan erőszakhullám megfékezése céljából „sürgősen szükségesnek” látja egy speciális nemzetközi fegyveres erő bevetését a szigeten.
„Megismétlem, hogy sürgősen szükség van egy specializált nemzetközi fegyveres erő telepítésére” – olvasható a főtitkár legutóbbi, a Biztonsági Tanácsnak küldött, de Port-au-Prince-ben kiadott jelentésében.
A katonák telepítését az ENSZ Integrált Haiti Irodájának (BINUH) stratégiai és tanácsadói iránymutatásait betartva kell végrehajtani – jelentette ki Guterres. A nemzetközi beavatkozást az országosan megerősödött fegyveres bandák, a civil lakossággal – köztük nőkkel, gyermekekkel – szemben elkövetett erőszakos bűncselekmények növekvő száma, az emberi jogok súlyos és folyamatos megsértése, a jogállamiság helyreállításának igénye és a hiteles választások megtartását elősegítő feltételek megteremtése teszi szükségessé – áll a jelentésben, amelyben a főtitkár kiemelte, hogy az állami és a helyi hatóságok a szükséges erőforrások hiányában nem tudnak úrrá lenni a humanitárius katasztrófával fenyegető helyzeten.
Az elszaporodó bűncselekmények miatt sok a belső menekült, az oktatáshoz és az egészségügyhöz való hozzáférés továbbra is korlátozott a fővároson kívül, 2017 óta pedig megnégyszereződött – becslések szerint 4,9 millióra rúg – azok száma, akiket élelmezési válság fenyeget. A fegyveres bandák megerősödése az intézményrendszer további elerőtlenedését is okozhatja, ami a szigeten élők helyzetét hosszú távra visszavetheti – jegyezte meg a főtitkár.
Guterres „az egészségügyi, oktatási és humanitárius szereplők és intézményeik, valamint a sebezhető lakosság, köztük a nők és a gyermekek védelmére és tiszteletben tartására” szólított fel, miután a Haitin „tapasztalható bizonytalanság a fegyveres konfliktusban lévő országokéhoz hasonló szintet ért el” – tette hozzá. Haitin a bejelentett gyilkosságok 80 százalékát a sziget nyugati megyéiben és Port-au-Prince-ben regisztrálták. A gyilkosságok száma idén január és március között egyötödével 673-ról 815-re, az emberrablások száma 63 százalékkal 391-ről 637-re emelkedett 2022 utolsó negyedévéhez képest.”
Címlap fotó: honvedelem.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.