„Több száz embernek sikerült kijutni Szudánból a német hadsereg (Bundeswehr) légi mentőakciója révén, április 24-éig.
A német külügyminisztérium és a Bundeswehr adatai szerint hajnalig 311 embert juttattak ki Kartúmból, Szudán fővárosából a hadsereg Airbus A400M típusú szállítórepülőivel. A németek mellett más, többnyire európai – önálló kimenekítési akciót nem indító – országok állampolgárai is vannak közöttük. Az ezernél is több katona mozgósításával indított művelet központja egy jordániai légi támaszpont. Egyelőre három A400M-essel menekítik oda az embereket a kartúmi nemzetközi repülőtérről. Az első csoportot – 101 embert – már továbbszállították Berlinbe a légierő (Luftwaffe) egy Airbus A321-es személyszállító gépével, amely hajnalban landolt a német fővárosban. A művelet egyelőre jól halad, és addig folytatják, amíg „a biztonsági helyzet megengedi” – közölték.
A védelmi minisztérium és a külügyi tárca második próbálkozásra indította el a kimenekítési akciót. Először, még szerdán biztonsági okokból megszakították a műveletet. A külügyminisztérium adatai alapján néhány száz német állampolgár rekedhetett Szudánban. Kimenekítésüket nagyban nehezíti, hogy a bő egy hete tartó harcok éppen a kartúmi repülőtér körül a leghevesebbek. Igyekeznek tartani a kapcsolatot velük, de a helyzet napról napra nehezebb Kartúmban. Fogytán az ivóvíz és az élelmiszer, az áramkimaradások pedig egyre inkább akadályozzák a kommunikációt.
Szudánban a 46 millió lakosú északkelet-afrikai országot a 2021-es katonai hatalomátvétel óta uraló két katonai vezető, Abdel Fattáh al-Burháni és korábbi helyettese, Mohamed Hamdan Dagalo szakítása torkollt vérengzésbe. Al-Burháni a hadsereg révén, Dagalo a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) nevű félkatonai szervezet támogatásával igyekszik érvényesíteni akaratát. Az április közepén kezdődött harcokban több százan haltak meg, a sebesültek száma meghaladja a háromezret. A két tábornok még egymás szövetségese volt Omar el-Besir diktátor rendszerének 2019-es megdöntésekor. Abdel Fattáh al-Burháni – aki a 2021. októberi puccs óta az országot irányító katonai tanács vezetője – azzal vádolja volt társát, hogy a hatalom megszerzésére törekszik.”
Címlap fotó: honvedelem.hu / MTI
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.