„A vezető politikusok gyermekei világszerte az érdeklődés középpontjában vannak, és apjuk vagy szüleik miatt különleges figyelemben részesülnek. Ennek oka az, hogy rajtuk keresztül a szülő(k)re nyomást lehet gyakorolni, gyöngítve ezzel pozícióikat, megosztva a figyelmüket és pusztítva az energiáikat .
Így van ez mindkét vezető amerikai elnökjelölt esetében (Hunter Biden illetve Trump Jr,.), de így volt Fabio Bolsonaróval, vagy korábban Szaddám Huszein két fiával. III. Károly brit uralkodó fiait talán említeni sem kell, akiknek viszálya nem szolgált a monarchia javának.
Netanjahu igyekszik elmosni a dolog jelentőségét, de nem sok sikerrel
Az izraeli miniszterelnök biztosította az aggodalmaskodókat, hogy Yair fia nem befolyásolja az ő politikai döntéseit, és nincs semmilyen szerepe az izraeli közéletben. Ezzel szemben a kormánykoalíciót vezető jobbközép Likud párt meg nem nevezett politikusai szerint Yair nagyon is beleütötte az orrát a napi ügyekbe, és saját szakállára gyakorolt nyomást a Kneszet tagjaira. Nyomásgyakorló szerepet játszott például Yoav Galant védelmi miniszter menesztésében.
A befolyásolása annál könnyebben is ment neki, mert az évek során, apja többszöri miniszterelnökségeinek árnyékában személyesen is megismerkedhetett a világ vezető politikusaival, miként az alábbi kép is illusztrálja. Később ezekkel fontoskodhatott a politikai szalonokban és folyosókon.
Yair kimeríthetetlen energiákkal dolgozott az izraeli radikális jobboldal narratíváinak népszerűsítésén, nem csak a Twitteren, de saját podcastjaiban is. Például párhuzamot vont Észak-Írország brit státusza és a megszállt ciszjordániai területek között, máskor a brit trónörökösöket sértegette, kardot rántott Kanye West ellen is, és nemzetközileg ismert élharcosa lett a woke-ellenes frontoknak.
Ez a fajta aktivitás jó ideig nem zavarta édesapját, mert nagyjából egybecsengett a saját nézeteivel. Nagyra értékelte azt is, hogy fia keményen kiállt mellette azokban a perekben, amelyeket előző mandátuma során indítottak ellene, és amelyek egy része még nem zárult le.
Márciusban kezdett közelegni a töréspont
Ekkor történt, hogy a Netanjahu fiú pert veszített egy korábbi munkapárti parlamenti képviselő, Stav Shaffir ellen, aki rágalmazás, becsületsértés és zaklatás miatt citálta őt bíróság elé. A megítélt kártérítés összege 73,000 dollár volt, a fiatalember által 2020-ban közzétett tweetek miatt. Shafir előzőleg a Zöld Párt vezetője, és a demokratikus balközép koalíció egyik vezető arca volt, akit sokan Izrael majdani miniszterelnökeként emlegettek.
A jogvita abból robbant ki, hogy a szigorú COVID-zárlat alatt álló Izraelben Benjamin Netanjahu miniszterelnök közzétett egy fotót, amelyen családja együtt ünnepli a Húsvétot, beleértve a kisebb fiút, Avnert is, aki saját háztartásában élt. Shaffir ezt nyilvánosan elítélte és a COVID-szabályok megsértésének tartotta, miként Angliában is kapott ilyen kritikát Boris Johnson miniszterelnök.
Erre érkeztek válaszul Yairtól a per tárgyává tett súlyos jelzők, mint ‘kommunista, idióta, pedofil-rajongó, arabpárti’ és egyebek. Egyben azt inszinuálta, hogy a nő az előző védelmi miniszter, Beni Gantz szeretője.
A per bizonyítási szakasza sem volt kellemes, mert a baloldali aktivisták kétszer is kiszorították Yairt a tárgyalóteremből, amikor egyszerűen „szukának” nevezte a felperest. A pernyertes Shaffir a kártérítést a nők elleni izgatás és az erőszak ellen küzdő szervezeteknek ajánlotta fel. „Talán végre megtanulja [Yair Netanjahu], hogy aljas viselkedésének ára van. Gondoskodni fogunk arról, hogy az ilyen emberek ne tántorítsanak el senkit a hitükért való harctól” – közölte az ítélet megszületését kommentálva.
A helyzet ezzel felforrósodott, bár még elviselhető lett volna, hiszen Yair pert vesztett. Ugyanakkor viszont a miniszterelnöki sarj túlzott erőbedobással rontott be az Izraelt megosztó vitába az igazságügyi reform kapcsán. Mi több, nyilvánosan nehezményezte, hogy apja befagyasztotta a tervezet tárgyalását, és további egyeztetéseket indítványozott – helyesen.
A ‘vörös vonalat’ akkor lépte át, amikor az igazságügyi tervezet ellen tiltakozó felvonulókat a náci rohamosztag SA-hoz (a barnainges Sturmabteilunghoz) hasonlította. Egy rádióműsorban azt is állította, hogy a tiltakozók fel akarták gyújtani a Kneszetet, és itt is párhuzamot vont a Reichstag 1933-as felgyújtásával, ami teljhatalomhoz segítette Adolf Hitlert.
Vagy ha nem, akkor is a tiltakozók minimum terroristák.
De még ennél is tovább ment, amikor összeesküvést vizionált az USA és a tüntetők között, mert szerinte a megmozdulásokat Washingtonból vezénylik Iránnal összedolgozva, hogy megdöntsék apja törékeny koalícióját. Odáig is elmerészkedett, hogy puccskísérlettel gyanúsítsa meg a Sin Beth biztonsági szolgálatot, de ezt a tweetjét aztán törölte. Az amerikai külügyminisztérium éles tiltakozást jelentett be a miniszterelnöki fiú gyanúsítgatásai ellen.
Itt csordult ki a pohár és jött a Fellini-hangulatú családi dráma
Netanjahu miniszterelnök jelenleg két borotvaélen is táncol, mert odahaza a demokratikus értékek körüli kiélezett vitát kell levezetnie, tetézve a ciszjordániai zsidó telepek problématömegével, külföldön pedig meg kell találnia a rést az USA-Ukrajna-Oroszország háromszögben. Végleg el kell döntenie például, hogy leszállítja-e Finnországnak a Dávid Parittyája nevű légvédelmi rendszert, amiről Sanna Marin leköszönő miniszterelnök idején történt megállapodás, és várhatóan Ukrajnának adnák tovább a fegyverzetet. Ez komoly dilemma a kormányfő számára.
Mivel koalíciója döntően függ a szélsőjobboldali erők részvételétől, különös óvatossággal kell eljárnia abban is, hogy mennyire engedi őket érvényesülni, és hol az a határpont, amit nem léphet át. Több elemző is figyelmeztet arra, hogy a megrekedt válság immár a nemzetbiztonságot veszélyezteti, és szükségtelenül bátorítja fel Izrael legvadabb ellenségeit, amit ki nem provokált kockázatnak tartanak.
A családi viszályt ismerők szerint, akik nevüket természetesen nem kívánják a lapokban viszontlátni, a nagyjelenet március 30-án zajlott, amikor a házaspár felszólította fiukat, hogy fejezze be nyilvános állásfoglalásait, mi több, ne osszon meg hasonló tartalmakat sem saját felületein. A fültanúk szerint a fiú hevesen ellenkezett, amit még hangosabb szóváltás követett, vagy inkább hangrobbanás követett. Viszont tény, hogy azóta Yair nem mutatkozik a Twitteren.
Április elején látták őt legutóbb a Ben Gurion repülőtéren, ahonnan New Yorkba tartott, és a bennfentesek szerint több hónapig ott is marad.”
Címlap fotó: © Technológia: Euronews
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.