„Az ellentámadás során Ukrajna máris katasztrofális veszteségeket szenvedett el – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki az ukrajnai háborúról tudósító újságírókkal, írókkal és katonai bloggerekkel találkozott. A moszkvai találkozón Putyin azt mondta, az ellentámadás kezdete óta Ukrajna több mint 160 harckocsit és több mint 360 különböző típusú páncélozott járművet veszített el, ami – orosz számítások szerint – a külföldről Ukrajnának szállított harci eszközök 25-30%-át teszi ki.
Az orosz elnök beszélt arról is, hogy az ukrán ellentámadás a front több szektorát célozza: Kijev támadó hadműveletei például a donyecki régióban lévő Vremivkára, Zaporizzsjára vagy a Sahtarszki járásra irányulnak. Putyin azt mondta továbbá, hogy az ukrán személyi veszteségek mértéke közelít a katasztrofálishoz, ugyanakkor elismerte, hogy Oroszország jobban felkészülhetett volna” az ukrán támadásokra például az oroszországi Belgorod régióban.
Az orosz elnök értékelése szerint az orosz fegyverzet minősége javul, viszont országa híján van nagy pontosságú lőszereknek és drónoknak. További mozgósításra nincs szükség Oroszországban, mint ahogy – mint Putyin megjegyezte – nincs ok valamiféle különleges rezsim vagy hadiállapot bevezetésére sem.
Moszkva felmondja az Azovi-tengerre és a Kercsi-szorosra vonatkozó megállapodást
Az orosz elnök aláírta azt a törvényt, amely felmondja az Azovi-tenger és a Kercsi-szoros használatában való együttműködésről szóló orosz-ukrán megállapodást, a dokumentumot kedden tették közzé a hivatalos jogi információs portálon.
A csatolt anyagokban kifejtett indoklás szerint a Donyecki Népköztársaság, valamint Zaporizzsja és Herszon megye Oroszországhoz „csatlakozásával” az Azovi-tenger és a Kercsi-szoros partjai kizárólagos orosz tulajdonba kerültek. Mivel Ukrajna „elveszítette” parti állami státuszát ezen vizek tekintetében, szükségessé vált a szerződés felmondása.
A vonatkozó szerződést 2003. december 24-én írták alá Kercsiben. A dokumentum rámutatott az Azovi-tenger és a Kercsi-szoros fontosságára a két ország gazdasági fejlődése szempontjából, valamint arra, hogy az azovi és kercsi vízterületet egységes gazdasági és természeti komplexumként kell megőrizni.
Idén februárban az ukrán parlament felmondta valamennyi együttműködési megállapodást, amelyet Ukrajna az Azovi-tengerrel kapcsolatban Oroszországgal kötött.
A Moszkva által elfogadott felmondási törvényben említett ukrajnai régiók orosz elcsatolását a nemzetközi közösség nem ismerte el.”
Címlap fotó: © Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.