„Őssejtek felhasználásával úttörő módon emberi embriókat hoztak létre tudósok, amihez nem használtak fel spermiumokat és petesejteket, írja a Guardian. Ezek a modellek, amelyek a természetes emberi fejlődés legkorábbi stádiumában lévőkre hasonlítanak, fontos segítséget nyújthatnak a genetikai rendellenességek kutatásában, a visszatérő vetélések biológiai okainak feltárásában.
Mindez azonban a lap szerint komoly etikai és jogi dilemmákat vet fel, ugyanis a laboratóriumban létrehozott emberi életkezdemények státusáról semmilyen jogszabály nem rendelkezik az Egyesült Királyságban vagy más országokban. Ezeknek a „teremtményeknek” ugyan nincs szívük vagy agyuk, ám tartalmaznak sejteket, amelyek emberi jellegűek.
Magdalena Zernicka-Goetz professzor, a Cambridge-i Egyetem és a Kaliforniai Műszaki Egyetem, a Caltech kutatója szerdán, a Nemzetközi Őssejtkutató Társaság éves bostoni találkozóján tartott beszédében ismertette munkájuk eredményeit. A Guardian arról ír, hogy a szintetikus embriók klinikai felhasználása rövid távon nem merül fel. Egyelőre illegális lenne beültetni ilyeneket a betegek méhébe, és még az sem világos, hogy a „teremtmények” képesek-e tovább fejlődni.
A Cambridge–Caltech-labor munkájának részleteit egyelőre nem publikálták, de Zernicka-Goetz elmondta, a szintetikus embriókat olyan stádiumig „tenyésztik”, ami a természetes embriók 14 napig tartó fejlődésével egyenértékű. (The Guardian)”
Címlap fotó: 444.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.