„Musk kizárólag védelmi célokra akarja átadni a Starlinket
Elon Musk július végén arra kényszerítette Ukrajnát, hogy fújjon le egy haditengerészeti dróncsapást a Fekete-tengeren. Ezt úgy érte el, hogy az akció idejére megtagadta a hozzáférést a cége által működtetett Starlink műholdhálózathoz.
A SpaceX vezérigazgatójának döntése nyomán az ukrán hadsereg nem tudott egy robbanóanyaggal megrakott drónt egy orosz hajó ellen irányítani a Krím-félszigeten.
Ez egyben azt is jelenti – miként ezt Mark Milley amerikai vezérkari főnök korábban már többször is kifogásolta –, hogy egy magánvállalatnak folyamatos információs hozzáférése van az egyik hadviselő fél tervezett műveleteihez, és képes abba beavatkozni.
Ugyanakkor az is ténykérdés, hogy az Ukrajna területén végzett műveletekben, elsősorban a tavaly őszi nagy ellentámadásba, amikor visszavetették az orosz erőket a Dnyeper bal partjára, Ukrajna és a harci egységek vezetői is hálás köszönetet mondtak Musknak a Starlink-háttérért.
Az őszi hadműveletek idején a Starlinkk mintegy húszezer információs egységet biztosított Ukrajna számára, de hosszú távú csapásokat nem akar támogatni
Az 52 éves milliárdos többször leszögezte, hogy Ukrajna önvédelmének és felszabadításának a híve, és ezt saját zsebéből finanszírozza. Tavaly nyáron volt egy rövid csörtéje a Pentagonnal, hogy az amerikai kormány nyújtson anyagi támogatást a SpaceX vállalat számára, de ezt gyorsan lezárták, mert Musk cége jelentős megrendeléseket kap a NASA-tól, és a híresztelések szerint az ukrajnai támogatás ezek van „becsomagolva”.
Ugyanakkor Valerij Zaluzsnyij tábornok, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka aggodalmát jelezte amiatt, hogy Musk hatalma túl nagyra nőtt a háború irányítása felett. A kijevi főtábornok panaszkodott amiatt is, hogy erői hozzáférését a Starlinkhez számos alkalommal korlátozták. Musk válasza erre rendszerint az, hogy ha ez nem tetszik, akkor tessék a Pentagonhoz fordulni.
Az ellátás közben folyamatos, és Musk küldi a konténer rakétákat
Mikhailo Podoljak, az ukrán elnök tanácsadója szerint a nézeteltérés abban van, hogy a háború kritikus szakaszaiban égetően szükség volna egy mindenkitől független technikai kapacitásra, ami felett kizárólag Ukrajna rendelkezik. „A döntéshozatalnak és a végrehajtásnak 100 százalékosan a saját akaratunkon kell nyugodnia. Hadseregünk számára túl nagy a kockázat, ha a támadó műveletek lefolyása külső körülményektől vagy harmadik felektől függ.”
Ez igaz is, de Ukrajna jelenleg a szükséges elektronikai kapacitások mintegy 5 százalékával rendelkezik csupán. Ulrike Franke, az Európai Tanács külkapcsolati főmunkatársa szerint mindegy, hogy ki mit érez Musk személyiségével kapcsolatban, de senkinek sem szabadna ilyen hatalommal bírnia.
Azt viszont ő sem tudta megmondani, hogy milyen alternatíva lehetséges Ukrajna számára a SpaceX vezérén túl.”
Címlap fotó: Euronews
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.