„A tavaly ősszel mozgósított tábornokok már nem elegendőek, és fogyatkoznak is. Augusztusban az orosz hadsereg látszólag kifutott személyi tartalékaiból – ezt jelzi a tény, hogy a parancsnokság próbál új erőket mozgatni a frontvonalon, hogy „betömje a lyukakat” – írják az Institute for the Study of War elemzői. Az ukrán ellenoffenzíva ugyan nem eredményezett jelentős területi nyereséget, de az orosz erők kimerülését és leépülését váltotta ki, állítja az ISW.
A fő kérdés az, hogy a biztonsági szervezet feje, és egyben Putyin elnök egyik legszilárdabb támogatója, Alekszandr Bortnyikov FSzB-vezető is köztük van-e (kép). Az ő egyetértése nélkül ilyen akció elképzelhetetlen. A másik kulcsfigura Nyikolaj Patrusev (kép), az Orosz Biztonsági Tanács titkára. Ők az a két erős ember (szilovik), akik még a régi KGB-szervezet termékei, a Putyin-fogat tagjai, akiknek nézeteit mindmáig a hidegháborús, kétfrontos, keményen Nyugat-ellenes szemlélet irányítja.
Kettejük hatása az elnökre döntő jelentőségű.
Még több háború kellene?
A Putyin körüli katonai és politikai héják a háború magasabb és agresszívebb szintre emelését javasolják Ukrajnában. Emellett a hadiállapot bevezetését és teljes körű mozgósítást is igényelnek. (Utóbbit Putyin elnök – legalábbis eddigi nyilatkozatai alapján – el fogja utasítani.) Dmitrij Medvegyev biztonsági tanácsi alelnök szerint a legutóbbi részleges mozgósítás nem is volt sikeres.
Mivel a Wagner-lázadás következményei még mindig Oroszország legfelsőbb rétegeiben visszhangoznak, a Kreml lépéseket tesz annak érdekében, hogy határozottabban válaszoljon a Putyin hatalmát fenyegető jövőbeli kihívásokra.
Ezért jelenleg nincs jele annak, hogy a Kreml Sojgu és Geraszimov eltávolítását tervezné, és a hatóságok továbbra is büntetik azokat, akik bírálják az ország katonai vezetését. Az elnök is azt hangoztatja, hogy hosszabb távon Oroszország katonai győzelme biztosra vehető. Nem becsüli le az ellenfelet és a mögötte álló nyugati erőt, de a felszínen semmilyen jelét nem adja a megingásnak.
A túl erős, túl népszerű vagy túl nagyszájú katonai vezetőket már levették a tábláról
A Wagner-lázadás után – más tábornokok mellett – a Prigozsinhoz közel álló Szergej Szurovikin hadseregtábornokot, az ország második legmagasabb rangú tábornokát őrizetbe vették, kihallgatták, és jelenleg ismeretlen helyen „tárolják”. Augusztusban a katonai hírszerzés azt állította , hogy „Armageddon tábornok” házi őrizetben van, és hivatalos vizsgálat vagy eljárás nélkül tartózkodik egy lakásban, valahol Oroszországban. (kép)
Szurovikin volt az a vezető, aki a tavaly őszi váratlan és gyors ukrán ellentámadás nyomása alatt rábeszélte a vezérkart a csapatok áthelyezésére a Dnyeper biztonságos túloldalára. Ezután olyan méretű támadássorozatot kezdett az ukrán infrastruktúrák ellen, amelyek valóban kis híján térdre kényszerítették a kijevi vezetést. A csapások folytán több nagyobb városban 40 napig gyakorlatilag megszűnt az áram- és ivóvízszolgáltatás.
Mégis, kinevezése után 3 hónappal leváltották tisztségéből, máig nem közölt okok alapján. Az előtte pár hete a katonákat megmentő hősként ünnepelt tábornok posztját maga a vezérkari főnök, Geraszimov vette át.
Szurovikin ellen a gyanú az, hogy sértettségétől és bosszúvágytól vezetve folyosót nyitott a Wagner csapatainak a doni Rosztov felé, melyeken június 24.-én szabadon nyomulhattak előre, megölve orosz katonákat és helikopter-pilótákat is.
A Prigozsin-lázadás után elbocsátották a szolgálatból Szurovikin bizalmasát, a légideszant erők főparancsnok-helyettesét, Andrej Judin vezérezredest is.
Leszámolnak a legpimaszabb katonai ellenzékkel is
A Kreml hadviselési módszereinek egy másik éles kritikusát, a magát a Donyecki Népköztársaság védelmi miniszterének nevező Igor Girkint (Sztrelkovot) júliusban tartóztatták le szélsőségességre való nyilvános felbújtás vádjával.
Ez éles fordulat ahhoz képest, hogy az invázió kezdetekor a szakadár parancsnok még az egyik esélyes volt Ukrajna helytartói szerepének megszerzésére, ha Zelenszkij elnök rendszere megbukna. A másik lehetséges jelöltet, Viktor Medvedcsukot a kijevi biztonsági erők kivonták a forgalomból, majd 255 hadifogolyért cserébe visszaadták Oroszországnak, és azóta nincs róla hír. (kép)
Ahogy tavaly ősszel a gyors orosz győzelem lehetősége egyre távolabb került, úgy nőtt Girkin agresszivitása a moszkvai vezérkarral szemben. Idén már – Prigozsinhoz hasonlóan – ő is Ukrajna katonai képeségeit kezdte méltatni, és ő is folyamatosan panaszkodott az apadó moszkvai támogatások miatt.
Ez rendre irritálta a moszkvai vezérkart, mert megkérdőjelezték nem csak katonai, de logisztikai képességeiket is, és nem teljesen alaptalanul. Az ellátás zavaraira, így a lőszerhiányra, a silány élelmezésre, a megfelelő orvosi ellátás hiányára a csapatparancsnokok is panaszkodnak, és közülük többen is Prigozsin és Szurovikin pártjára álltak.
Tavaszra a két szélsőséges hadúr eljutott odáig, hogy a vezérkar szándékosan vérezteti el őket, mert képtelen a hadjárat irányítására, és velük akarja elvégeztetni a szennyes munkát, beáldozva a félkatonai szervezetek katonáit
Vlagyimir Romanov katonai blogger úgy tudja, hogy Girkint két közösségi médiás bejegyzés miatt vádolják, amelyek a Krím esetleges visszaadásáról szóltak Ukrajnának, hogy kompromisszummal ki lehessen evickélni a csapdahelyzetből, és megerősíteni a kelet-ukrajnai pozíciókat.
Az egyikben a milícia-parancsnok azt írta, hogy „az ország nem fog túlélni még 6 évet ennek a gyáva középszernek (Vlagyimir Putyinnak) az uralma alatt”. Követelte, hogy ruházzák át a hatalmat valakire, aki valóban alkalmas és felelős személy.
Felesége elmondása szerint Girkin egészségi állapota rohamosan romlik az előzetes fogva tartásban. Krónikus betegségei romlottak, kezei reszketni kezdtek, és légzése nehezedik.
Eközben egyre keményebb lépések születnek a rezsimet érő fenyegetésekre – a vezetés magabiztos
Az Állami Duma törvényt fogadott el, amely felhatalmazza az elnököt arra, hogy utasítsa a regionális kormányzókat, hogy hozzanak létre speciális milíciákat az illegális fegyveres csoportok leküzdésére.
A parlament alsóháza a múlt hónapban jóváhagyta azt a törvényjavaslatot is, amely nehézfegyverekkel látja el az orosz Nemzeti Gárdát, amely közvetlenül Putyinnak felel, és amelyet egykori első számú személyi testőre, Viktor Zolotov vezet (kép).
Az orosz tisztviselők a szeptember 10-i regionális választásokat várják, ami visszaállítja az enyhén megtépázott vezetői tekintélyt, és ezzel saját jövőjük megszilárdítását. kapcsolatos kételyeket az élen.
„Putyin maga nem érzi magát gyengének. Meg van győződve arról, hogy ereje csúcspontján van, biztos önmagában, és tele van optimizmussal, sőt eufóriával” – mondta Tatjana Sztanovaja, az R.Politik tanácsadó cég alapítója.
Az orosz közvélemény jelentős része, erősen 50% felett, továbbra is az ukrajnai háború folytatásának híve. Ennek lenyomata az a bejegyzés, ami egy 6 éves ukrán kislány haláláról tudósított a legutóbbi csernyihivi támadás során, ami 47 ezer vigyorgó hangulatjelet generált.
Az egyik megjegyzés szerint „nem használt gyerekcipők eladók”.”
Címlap fotó: © Technológia: Euronews
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.