„Ünnepélyes keretek között, szalagátvágással adták át a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetének csemegeszőlő mintakertjét augusztus 25-én. A területet dr. Nagy István agrárminiszter avatta fel.
A csemegeszőlő mintakert átadásán a PTE SZBKI elnöke, Madaras Zoltán elmondta, hogy az intézet 70 éve foglalkozik szőlőnemesítéssel. Az átadott terület az elmúlt húsz év munkájának gyümölcsét fogja bemutatni a következő években a termelőknek és a hallgatóknak. Közel 700 tőkét telepítettek a kertbe, 22 rezisztens szőlőfajtára osztva a KITE segítségével, akik a legmodernebb technológiai hátteret biztosítják.
– Ha valaki azon gondolkodik, hogy csemegeszőlőt telepítsen nagyüzemi gazdaságként, akkor egy helyen megnézheti Magyarország legújabb, leginnovatívabb fajtáit és az ezekhez megfelelő technológiákat is – adott tájékoztatást az elnök.
Megtudtuk azt is, hogy kutatásokat is végeznek majd a területen, például öntözési kísérleteket, ami azt jelenti, hogy három különböző öntözéssel fogják ugyanazokat a szőlőfajtákat termeszteni, így a különbségeket szemmel láthatólag egy helyen betudják mutatni.
A projekt szorosan illeszkedik a PTE Zöld Egyetem koncepciójába is, amellyel kapcsolatban Madaras Zoltán a következőket mondta:
– Alapvetően a szőlő növényvédelme éves szinten, időjárástól függően 8-10 alkalommal igényli a permetezést. Ezeknek a pécsi fajtáknak maximum kettő alkalommal van szüksége növényvédelemre, de van olyan szőlő is a területen, amit idén még egyszer sem permeteztünk.
A csemegeszőlő mintakert felavatóján dr. Nagy István agrárminiszter beszédében kiemelte, hogy csemegeszőlő termesztésünk az elmúlt években sajnos folyamatosan csökkent.
– Csemegeszőlő önellátottságunk 2021-re 25 százalék alá csökkent, ezért nagyon fontos, hogy az agrártárca ösztönözzön minden olyan kezdeményezést, amely a jelen helyzet megváltoztatását pozitív irányba segíti – mondta a miniszter.
A mintakert átadása a Baranyai Agrár Napok nyitó rendezvénye is volt egyben. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Baranya Vármegyei Igazgatósága még 2022-ben hívott létre egy Baranyai Agrárkerekasztalt, amely a Baranya életében különös súllyal megjelenő agrárszektor ügyeivel foglalkozik.
Az agrárkerekasztal célul tűzte ki, hogy a szektort megillető szakmai rendezvényt hívnak létre. Ez a Baranyai Agrár Napok, amely a vármegye legjelentősebb agrár eseménye lesz, és tervek között szerepel a rendezvény éves szintű megrendezése.”
Címlap fotó: Laufer László
Eredeti írás: CZECZON ENIKŐ