„Minimális volt a különbség a szavazatok között, amikor 150 éve Kaposvár rendezett tanácsú válásáról döntöttek a helyi polgárok – ez is kiderül a levéltár most készülő kiállításából. A családfakutatás is leegyszerűsödik: internetről otthon, karosszékben is utánanézhetünk ezentúl a családunk történetének – mondták el lapunknak a levéltárban.
A térképekre ráírták a háztulajdonosok nevét, mutatta Récsei Balázs főlevéltáros. 1870 január elsején a népszámláláskor 6681 lakosa volt a városnak. Bár minden későbbi kimutatásban 6649 szerepel, azonban Récsei Balázs újra összeadta az adatsort, és kiderült a tévedés. A rendezett tanácsú várossá válásról tartott szavazás korántsem volt egyöntetű 1873-ban. Az írásbeli szavazáson annak, aki többet adózott, többet is nyomott a szava a latban, vagyis többet ért a szavazata. Az ellenzők és a támogatók között minimális különbség volt végül.
– A kamarakiállításunkon iratokkal, képekkel és térképekkel idézzük meg azt a korszakot, amikor Kaposvár 150 éve rendezett tanácsú várossá vált – mondta Récsei Balázs. – Látható a kaposváriak listája – és adójuk is –, akik arra szavaztak, hogy rendezett tanácsú legyen a város, és kikerüljenek a főszolgabíró határköre alól, és az alispán alá tartozzanak, kicsit szabadabban élhessenek.
Néhány festményt is bemutatnak, köztük Maár Gyula akkori főjegyző (későbbi alispán) és Csépán Antal alispán portréját. Kopits János kaposvári szobrászművész fiatalon sok utcaképet festett, ezek megmutatják, hogy milyen lehetett akkor a város. Az első magyar népszámlálás adatai, Kaposvár házszintű kimutatása is szerepel a tárlaton. A kulturális örökség napjához kapcsolódva ezzel a kiállítással tisztelegnek Kaposvár és a magyar kultúra napja előtt. Varga István fonyódi helytörténész a balatoni plakátokról szóló könyvének bemutatóját tartja a levéltárban, és az 1945 utáni balatoni villaállamosítások iratait is elhozza.
Ismét családfakutatási kurzusra várják a jelentkezőket
Virtuálisan is megtekinthető lesz a kiállítás anyaga más levéltári dokumentumokkal együtt, amelyek a város történetét dolgozzák fel. A kulturális örökség napján rövid tájékoztatót tartanak a családfakutatásról is, ami örökzöld téma. Már nem kell befáradni a levéltárba, hogy valaki utánanézzen a családja történetének, az internetről otthon karosszékben is megteheti. Somogy vármegye születési anyakönyveit 1920-ig, a házasságkötésit 1950-ig, a halottit 1980-ig őrzik. Most tettek felhívást közzé a honlapjukon és Facebook-oldalukon, és meghirdették, hogy októberben újraindul a családfakutatási előadássorozatuk, és erre várják a jelentkezőket a levéltár központi e-mail-címén, valamint telefonon, mondta Polgár Tamás, a MNL Somogy Vármegyei Levéltárának igazgatója. Eddig minden évben akár félszáz jelentkező is volt a kurzusra. Aki rákattan, vigyázzon, mert függőséget okoz, sok időt és energiát elköltenek az érdeklődők, tette hozzá. ”
Címlap fotó: Lang Robert Kaposvar
Eredeti írás: KOVÁCS GÁBOR LÁSZLÓ