„Nyolc hónappal a törökországi pusztító erejű februári földrengést követően a NATO tovább folytatja támogató tevékenységét az egyik érintett területen, Hatay tartományban. Erre kétségtelenül nagy szükség van, hiszen a NATO egyik tagállamát ért természeti csapásban több mint 50 ezer ember vesztette életét, ebből csak Hatay tartományban 23 ezren, továbbá 30 ezer ember szenvedett különböző fokú maradandó sérülést.
A szerencsétlenségben 270 ezer épület vált használhatatlanná, amelynek következtében a mai napig százezrek élnek a török katasztrófavédelmi hatóság (Afet Ve Acil Durum, AFAD) által biztosított sátrakban, konténerekben, vagy egyéb – sok esetben – saját építésű ideiglenes szállásokon. A török kormány új lakóházak építésére 370 millió amerikai dollárt (megközelítőleg 135 milliárd forintot) különített el, de a tartomány teljes újjáépítése hivatalos becslések szerint körülbelül 105 milliárd dollárt fog felemészteni, ami – összehasonlításképpen – Magyarország egy éves GDP-jének közel felét teszi ki. Optimista várakozások szerint 2+2 év múlva lehet majd újra normális életkörülmények között élni a földrengés-sújtotta területeken. Azért fogalmazunk így, mert az két év gyakorlatilag csak a romeltakarítási feladatokkal telik majd.
A gondok enyhítésére a NATO három falut hozott létre Antakya, Iskenderun és Defne városokban. Antakya-ban a NATO-falu befogadóképessége 2400 fő, Iskenderunban 1600, míg Defne-ben 4000 fő elszállásolására van lehetőség. A török hatóságok kérésére azonban Antakya és Iskenderun falvakat iskoláknak alakították át, mert a földrengésben az oktatási intézmények 85 százaléka is megsemmisült. A NATO-falvak a – tartományban uralkodó – körülményekhez képest viszonylag magas komfortot biztosítanak az ott lakók részére, hiszen a légkondicionált lakó sátrak mellett szaniterkonténerek üzemelnek, mindegyik faluban konyha, étkezde, orvosi rendelő, valamint mosoda működik, ezenkívül sportolási lehetőségek és könyvtárak is rendelkezésre állnak. A NATO tagállamok egyhangú döntése alapján, Törökország kérésére, a falvak üzemeltetését 12 hónapig finanszírozza a szövetség, amelynek teljes költségvetése megközelítőleg 130 millió euróra (azaz ötven milliárd forintra) tehető.
Fentieken kívül, a NATO egy ROLE-1 szintű egészségügyi létesítményt telepített Gazientep városában is, a helyi – szintén a földrengésben megsérült – kórház támogatására, amely kvázi orvosi rendelőként funkcionál, körülbelül 250-300 fős napi betegforgalommal. Szintén rendelkezésre áll a térségben még egy ROLE-1 képesség is, amelyet a török Egészségügyi Minisztérium szándékának megfelelően bármikor rövid időn belül telepíteni lehet egy később kijelölt helyszínre.
A fenti feladatok koordinációjáért az érintett szervezetekkel (elsősorban a NATO Támogató és Beszerzési Ügynökségével, valamint a török Védelmi Minisztérium képviselőivel) való együttműködésért, a falvak üzemeltetésének, használatának rendszeres ellenőrzéséért, a NATO Szövetséges Európai Főparancsnoksága (SHAPE) és a NATO Parancsokság naprakész információkkal történő ellátásáért a nápolyi Szövetséges Összhaderőnemi Parancsnokság (Joint Force Command Naples) felelős. A JFCNP-n szolgálatot teljesítő magyar állományból egy főtiszt érintett a fenti feladatok maradéktalan végrehajtásában.”
Fotó: a szerző felvétele
Eredeti írás: Szabó Árpád ezredes