„Nagyon fontos és figyelmeztető jel
Az orosz katonai szállító repülőgépek szokatlan mozgása arra utal, hogy Oroszország S-400 Triumph stratégiai légvédelmi rendszereket költöztet el európai külterületéről, hogy pótolja veszteségeit az ukrán fronton – állítja a brit katonai hírszerzés.
A kalinyingrádi régió stratégiai szempontból kimagasló érzékenységű térség Moszkva számára, beékelve NATO-tagállamok közé (Lengyelország és Litvánia). A régiót katonai konfliktus esetén szinte lehetetlen megvédeni és ellátni.
Elemzők szerint az a tény, hogy az orosz vezérkar úgy döntött, hogy megkockáztatja az S-400-asok kivonását a NATO-körzetből, arra utal, hogy az ukrajnai háború túlfeszítette Oroszország egyes kulcsfontosságú képességeit.
Ősz elején arról számoltak be, hogy az ukrán fegyveres erők havonta két S-400-ast semmisítettek meg, az elsőt augusztus 23-án. Az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatósága szerint haditengerészeti rakétákat vetettek be, aminek következtében a berendezés, a rá telepített lövedékek és a személyzet teljesen megsemmisült.
A második S-400-as komplexumot szeptember 14-én, a Krím-félszigeten végrehajtott támadás során találták el egy Neptun hajóelhárító rakétával. Erről Olekszij Danilov, az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára számolt be.
Október 4-én az ukrán BBC Service jelentette, hogy újabb Triumphot semmisítettek meg a drónok az orosz Belgorod régiójában.
Sűrűsödő orosz légiforgalom a térségben, fogyatkozó ütegek a földön
Október végén és november elején szokatlanul magas volt az An-124-es és Il-76-os katonai szállítógépek repülései száma a kalinyingrádi tengeri kikötőbe és onnan vissza. Ezt az ADSBexchange repülési adatain alapuló grafikonok is megerősítették.
A Bellingcat nyomozó portál is észrevehető változásokat fedezett fel műholdképeken a kalinyingrádi régióban található két légvédelmi létesítmény területén. Mint kiderült, az orosz S-400-as ütegek egy részét valóban elmozdították korábbi helyükről.
Miért fontos az S-400?
A 380 kilométeres hatósugarú rendszert a világ egyik legjobbjának tartják. Orosz vélekedés szerint képességei meghaladják az amerikai Patriot ütegekét. Minden Triumph zászlóalj hat célpontot képes követni. Egy nyolc zászlóaljból álló rendszer 72 hordozórakétát tud irányítani, a tartalékokkal együtt összesen pedig 384-et.
A rendszer egésze mobil, vagyis a kilövő egységek, a lőszerszállítók és a felderítő radarok egyaránt változtathatják pozícióikat a földön.
A NATO kódkönyvében SA-21 Growler névvel jelzett fegyver 2007 óta áll rendszerben, és az orosz haderő egyik büszkeségének és fő stratégiai eszközének számít. Népszerű a nemzetközi fegyverpiacon is, ahol exportára 625 millió dollár (tartalék lövedékekkel).
2015 novemberében a rendszert először telepítették külföldre, a szíriai polgárháború során, reagálva a török légierő által lelőtt orosz Szu-24 tragédiájára. Figyelembe véve az oroszok által meghirdetett bevetési hatótávolságot, az S-400-as harcolhatott volna izraeli repülőgépek ellen is, de nem tette.
Általános feltételezés, hogy Oroszország és Izrael megállapodott arról, hogy Izrael garantálja az orosz személyzet és eszközök biztonságát a szíriai csapások során , és cserébe Oroszország nem veszi célba az izraeli repülőgépeket, és nem is veri vissza az Aszád-rendszer elleni izraeli támadásokat.
A rendszer potenciális vásárlói között van Kína, Irán, Szaúd-Arábia, Egyiptom, Katar és India is. Korábban volt szó arról, hogy Törökország is vásárol S-400 ütegeket, de amerikai nyomásra ettől elállt, mivel nagyon megzavarta volna a NATO védelmi rendszerét, és kockára tette volna az amerikai F-16 és F-35 vadászgépek törökországi eladását.”
Címlap fotó: © Technológia: Euronews
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.