„Ahogy az ország egyre nagyobb figyelmet szentel az északi régióra, Oroszország új Északi-sarki kutatóhajót indított útjára, amelyet Északi-sarknak neveznek
A 00903-as Projekt nevű hajó egy “önműködő, jégtörő platform”-ként van leírva, és a befagyott északi vizeken hajózik, földtani, szonár, geofizikai és óceánográfiai felméréseket végezve. Egyáltalán nem szép.
Az új hajó tojás alakú héja, amelyet speciális, nagy tartósságú acélból építettek, az enyhe jéggel való megküzdés szükségességéből ered, és körülbelül 10 csomós sebességgel halad.
Ez a hajó nem jégcsap, bár az erősített héja inkább arra lett tervezve, hogy inkább átmenjen a jégen, mintsem átmegyen rajta. Ehelyett általános tervezése ellenálló képességre és autonómiára lett optimalizálva.
A Szentpétervári Admiralty Hajógyár, amely az Oroszországi Egyesült Hajóépítési Vállalat része, december 18-án indította útjára a Északi-sarkot, majdnem pontosan két évvel az építés megkezdése után.
A hajó a Roshydromet, vagyis a Szövetségi Hidrometeorológiai és Környezeti Ellenőrzési Szolgálat számára készült, 100 millió dolláros költséggel.
Ez egy közös projekt, amelyet a Roshydromet és az Oroszországi Északi és Déli Sarkantrópikus Kutatóintézet közösen vezet.
Az Északi-sark 84 méter hosszú, 74 méter széles és 10 225 tonna eltolással rendelkezik, és az első olyan hajó lesz, amelyik ebben a kategóriában állandóan az Északi-sarkon állomásozik.
Mivel hosszú ideig szolgálatban lesz, az Északi-sarkot jégtörőkkel vagy légi úton fogják ellátni, és hely van egy állandóan felszerelt Mi-8 helikopter számára is. Ez egy Mi-8AMTSh-VA verzió lesz, amelyet speciálisan az északi környezetben végzett műveletekhez igazítottak. A hajó helikopterteteje a jövőben lehetőséget nyújthat a Mi-38 változatok és talán még fejlettebb forgószárnyas repülőgépek támogatására.”
Címlap fotó: © Technológia: Carro e Motos
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.