„A kormany.hu oldalán elérhető törvényjavaslat értelmében a szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvényt (az ún. Státustörvény) úgy módosítanák, hogy az eddigi, évi négy alkalomra szóló 90 százalékos menettérti utazásra feljogosító kedvezmény helyett a Magyar igazolvánnyal rendelkező személyek évi 12 alkalommal teljesen díjmentesen utazhatnak majd Magyarországon.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium jogszabálytervezete szerint a törvényjavaslat célja a rövid tartalmi összefoglalója alapján, hogy megteremtse az összhangot a tarifareform kapcsán a kedvezményeket szabályozó jogszabályok között.
A MÁV-Volán csoport január 8-ai közleménye szerint Magyarországon március 1-jétől egyszerűbb és kedvezőbb tarifarendszer lesz elérhető. Itt még azt lehetett kiolvasni a szövegkörnyezetből, hogy korlátlan mennyiségben díjmentesen utazhatnak a Magyar igazolvánnyal, illetve a Magyar hozzátartozói igazolvánnyal rendelkezők is.
A napokban közzétett közleményükben azonban erről már nem lehet olvasni, kizárólag egy infografikán jelenik meg, hogy
évi 12 alkalommal lehet majd március elsejétől ingyen utazni Magyar igazolvánnyal.
A tarifareform legfontosabb tudnivalóiról a MÁV-VOLÁN-csoport tájékoztató weboldalt indított, amely mindenki számára elérhető a www.ujtarifa.hu címen.
Az új weboldalról kiderül, milyen feltétellel lehet igénybe venni az 50 százalékos kedvezményt, a kedvezményes vármegye- és országbérleteket, illetve kik és hol utazhatnak a jövőben díjmentesen.
A Magyar igazolványt a szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi 62. törvény értelmében vezették be Magyarországon a határon kívül élő magyarokért viselt felelőssége érvényesítése érdekében, valamint a Magyarországgal való sokoldalú kapcsolataik ápolásának és fejlesztésének előmozdítása céljából. A jogszabály akkor úgy rendelkezett, hogy ötéves érvényességi idővel adják ki az igazolványt, aztán egy 2007-ben született törvénymódosítással az érvényességi időt megszüntették, így a Magyar igazolványnak nincs lejárati ideje. 2012-től Ukrajnában technikai okok miatt az ungvári főkonzulátus állította ki az igazolványokat, ám miután a tömbmagyarság központjában a beregszászi konzulátus található, május 22-től ott is igényelhető a szóban forgó okmány.
Hegedűs Csilla
– Régóta törekedtünk arra, hogy a Magyar igazolvánnyal kapcsolatos ügyintézés itt is megoldható legyen. A napokban sikerült ezt elérnünk, így immár nálunk is ugyanazokkal a feltételekkel igényelhető az okmány, mint az ungvári főkonzulátuson – jegyezte meg dr. Erdei Péter, a beregszászi külképviselet vezető konzulja.
– Kik igényelhetik a Magyar igazolványt? – érdeklődtünk a diplomatától.
– A Magyar igazolványt a szomszédos államokban élő, magukat magyar nemzetiségűnek valló személyek igényelhetik, magyar állampolgárok és ukrán állampolgárok egyaránt. Ez nem úti okmány, Magyarországon kedvezményekre jogosít! A Magyar hozzátartozói igazolvány kiállítását pedig ezen személy házastársa és kiskorú gyermeke kérheti. A Magyar igazolvány kiállításának feltétele egyrészt az, hogy az igénylő magát magyar nemzetiségűnek vallja és a lakóhelye külföldön – esetünkben Ukrajnában van. Az okmány kiállításának további feltétele, hogy az illető értsen, és jól beszéljen magyarul. Ezért is előírás a személyes megjelenés, hiszen a kérelem átvételénél itt, a konzulátuson el is beszélgetünk az igénylővel.
Az a személy viszont, aki állandó lakóhellyel rendelkezik Magyarországon, vagy külföldiként tartózkodási engedélye van, nem jogosult sem Magyar igazolványra, sem pedig Magyar hozzátartozói igazolványra.
Továbbá az sem, aki magyar állampolgárságát önként tett nyilatkozata alapján veszítette el, vagy akinek a magyar állampolgárságát azért vonták vissza, mert azt csalárd módon szerezte meg. Az a személy sem jogosult, aki beutazási és tartózkodási tilalom alatt vagy kiutasítás hatálya alatt áll.
– Milyen kedvezményekhez juthatunk a magyar igazolvány birtoklásával?
– Számos kedvezmény kínálkozik az igazolvánnyal rendelkezők számára. A gyakorlati tapasztalatok alapján a leginkább igénybe vett kedvezmény az InterCity-vel való utazás, ugyanis a jegyárnak csupán a tíz százalékát kell kifizetni. Ezt évente négy alkalommal lehet igénybe venni Magyarország területén vonattal, 2. osztályon, ám a pót- és helyjegyet meg kell vásárolni. Ezért érdemes retúrjegyet váltani, ugyanis az egy utazásnak minősül. Használható továbbá helyközi buszra és HÉV-re is. Kiskorúak (dokumentum az újszülöttek részére is igényelhető) évente egyszer legalább tízfős csoportban két kísérő tanárral szintén igénybe vehetik ezt a lehetőséget, például osztálykirándulás alkalmával. A hatéven aluli gyerekek és a 65. évnél idősebbek korlátlan számú díjmentes utazásra jogosultak. Az utazási kedvezményeken kívül kulturális, diák- és pedagóguskedvezmény is társul az igazolványhoz. Ehhez viszont – szintén nálunk, a konzulátuson – kérni kell, hogy a magyar igazolványba bejegyzésre kerüljön a jogosultság. Ez azt jelenti, hogy ha magyar állami intézmények és szervek diákoknak és pedagógusoknak bármilyen kedvezményt biztosítanak, azt a magyar igazolvánnyal rendelkezők is igénybe vehetik. Ha kereskedelmi egységek, magáncégek, például könyvesbolt, strand, sportszerbolt stb. biztosítanak diák- vagy pedagóguskedvezményt, akkor ők is megadhatják ezt azoknak, akiknek a jogosultsága kitűnik az igazolványból. Ezenkívül rengeteg olyan támogatás van még, amit a magyar állam itteni szervezeteken keresztül biztosít, és azoknak az igényléséhez szintén a Magyar igazolvány bemutatása szükséges.
Például az ELTE különböző továbbképzéseket, programokat szervez, s azok jelentős részén a pedagógusok a Magyar igazolvánnyal térítésmentesen részt vehetnek.
Az igazolványhoz tehát számos kedvezmény társul, s ha idővel az betelik, pótfüzet is igényelhető, ám azt maximum a tíz éve kiállított igazolványhoz adják ki. Akinek tíz évnél régebbi az igazolványa, újat igényelhet, és így a kedvezmények érvényesítését már abba pecsételik.
– Milyen okmányok szükségesek az igényléshez?
– Mindenekelőtt fontos elmondani, hogy előzetes időpontfoglalás szükséges a következő telefonszámon: 031-41/425-28, vagy 427-63. Időpontot foglalni az online időpontfoglaló rendszeren keresztül is lehet: https://konzinfoidopont.mfa.gov.hu. A kérelem benyújtásához szükséges egy formanyomtatvány kitöltése, mely elérhető a honlapunkon, egy igazolványkép, továbbá személyazonosító igazolvány és lakcímigazolás. Aki korábban már rendelkezett magyar igazolvánnyal, annak az adatváltozás bejelentése nyomtatványt kell kitöltenie, ami szintén elérhető a honlapunkon. (www.beregszasz.mfa.gov.hu). A hozzátartozói igazolványhoz pedig férj vagy feleség esetében a házassági okirat, gyerekek esetében pedig születési anyakönyvi kivonat bemutatására van szükség. És ami még nagyon fontos: mindenkinek személyesen el kell jönnie, mert a nyomtatványt saját kezűleg kell aláírni.
A Magyar igazolvány a beadási időtől számítva két-három héten belül készül el, s azt a kérelmező személyesen veheti át a külképviseleten. A konzulátus munkatársai nagy érdeklődésre számítanak.
A Magyar igazolvány és kapcsolódó dokumentumai ingyenesen igényelhetőek, beleértve az ahhoz szükséges nyomtatványokat is.”
Eredeti írás: KISZó
Fotó: illusztráció