„Régi ukrán kérésnek tenne eleget az Egyesült Államok: Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter azt javasolja, sürgősen találják meg a módját annak, hogy Ukrajna hozzáférhessen a két éve amerikai és európai bankokban jegelt, mintegy 285 milliárd dollárnyi (262 milliárd euró) orosz vagyonnak.
Yellen a G7 pénzügyminisztereinek Sao Paulo-i tanácskozásán Ukrajna ellenállásának és hosszú távú újjáépítésének támogatásával indokolta a lépést, hogy megmutassák: „Oroszország nem nyerhet, ha meghosszabbítja a háborút.” Emellett a lépés szerinte arra ösztönözné Moszkvát, hogy tárgyalóasztalhoz üljön, és egy „igazságos békéről” tárgyaljon Ukrajnával.
Az európaiakat azonban nem győzte meg az amerikaiak javaslata, a növekvő nyomás ellenére a Sao Pauló-i tárgyalások megmutatták, milyen messze van egymástól Európa és az Egyesült Államok – írja a Welt.
Christian Lindner német pénzügyminiszter szerint egyelőre azon dolgoznak, hogyan lehet a befagyasztott orosz eszközök hozamát Ukrajna javára fordítani, ennek jogi megvalósíthatóságát a Bizottságtól várja. Egyelőre egy számjegyű milliárdos összegről van szó, de szerinte ez a következő években növekedni fog. Ez a lépés azonban nem megy elég messzire az amerikaiak számára.
Washington úgy látja, csak az orosz eszközökből a következő években várható kamatbevétel közel sem elegendő Ukrajna hatalmas finanszírozási igényeinek fedezésére. Ugyanakkor a támogató országok költségvetéséből egyre nehezebb megszervezni a pénzt, az amerikai egy milliárdos segélycsomagot például jelenleg a republikánusok blokkolják a kongresszusban.
Lindner mellett Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter is egyértelműen fogalmazott Sao Paulóban: „Jelenleg nincs jogalapunk orosz vagyonok lefoglalására” – mondta. Le Maire felhívta a nemzetközi közösséget, hogy ne tegyenek semmi olyat, ami sérti a nemzetközi jogot.
Ráadásul az EU-nak a jogi kifogások mellett pénzügypolitikai fenntartásai is vannak- írja a német lap. Európa aggódik saját valutájának stabilitása és a szükséges beruházásokhoz szükséges források hiánya miatt. Márpedig más államok kivonhatják eszközeiket az eurózónából, ha attól tartanak, hogy egy napon ugyanarra a sorsra jutnak, mint Oroszország.”
Címlap fotó: © AP Photo/Thibault Camus
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.