A brit kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy megakadályozza az illegális bevándorlók átkelését a La Manche-csatornán. Erről Rómában beszélt James Cleverly brit külügyminiszter, aki arról tárgyal, hogyan lehetne közösen megfékezni az Észak-Afrikából érkező illegális migrációt.
Látogatása egy nappal azután történt, hogy a brit parlament elfogadta a vitatott ruandai törvényjavaslatot, amelynek értelmében egyes illegális migránsokat az afrikai országba küldenek. Emberi jogi csoportok bírálják a jogszabályt.
Ravina Shamdasani, az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának (OHCHR) szóvivője:
„Ez az új jogszabály súlyosan akadályozza a jogállamiságot az Egyesült Királyságban, és világszerte veszélyes precedenst teremt. A menekültek és a védelmet keresők emberi jogainak és méltóságának védelme szempontjából döntő fontosságú, hogy az Egyesült Királyságból történő minden kitoloncolást a konkrét egyéni körülmények felmérése után, a nemzetközi emberi jogi és menekültügyi jogszabályok szigorú betartásával hajtsanak végre.”
A törvényjavaslatot a ruandai fővárosban, Kigaliban élők egy része is megdöbbenéssel fogadta, akik közül néhányan maguk is menekültek voltak.
„Ez azért is furcsa, mert aki az Egyesült Királyságban van, annak nem kellene egy olyan országba jönnie, mint Ruanda – amely szegényebb. Tehát azt várnánk, hogy az Egyesült Királyságnak több forrása lenne arra, hogy több menekültet fogadjon be” – mondta egy férfi.
Cleverly szerdán Lampedusán találkozik olasz kollégájával, Matteo Piantedosival, hogy felgyorsítsák a közös munkát az illegális migráció visszaszorítására.
Olaszország tavaly bejelentette, hogy a bevándorlóknak központokat nyit Albániában, amit bíráltak, mivel az az uniós jogon kívül esik.
Címlap fotó: Gareth Fuller/PA
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.