„Az év eleje óta közel 2 hrivnyával emelkedett a dollár értéke Ukrajnában
Április folyamán a dollár hivatalos árfolyama 38,99-ről 39,66 hrivnyára emelkedett. Igaz, az amerikai fizetőeszköz erősödése nem volt lineáris: a hrivnya időről időre visszanyerte pozícióját, 38,80-38,90-es mutatókra erősödve. A bankközi devizapiacon tapasztalt többirányú ingadozások ellenére az év eleje óta közel 2 hrivnyával erősödött a dollár, ezzel elérve – áprilisban a készpénzpiacon pedig átmenetileg meghaladva – a 40 hrivnyás lélektani határt.
Április végén az ukrán fizetőeszköz helyzete különösen riasztó volt, akkor ugyanis az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) hivatalos árfolyamának csúcsmutatói nagyon közel kerültek ehhez a szinthez (39,79 hrivnya/dollár). Az USA régóta várt döntése azonban, hogy pénzügyi támogatást nyújt Ukrajnának, hozzájárult a jegyzések stabilizálásához, ami a devizapiac minden szegmensére pozitív hatással volt.
De mi várható a jövőben?
Az elemzők egyöntetűen úgy értékelik: az, hogy az amerikai kongresszusi képviselők jóváhagyták a több mint 60 milliárd dolláros katonai és pénzügyi segélyt Ukrajnának, nemcsak a bankközi és készpénzpiaci helyzetre volt pozitív hatással, hanem a bankközi devizapiacok jelenlegi helyzetére is. Ezért manapság még a dollár készpénzpiaci eladási árfolyama sem haladja meg a 40 hrivnyát, a bankközi kereskedés pedig 39,40-39,70 hrivnya/dollár között zajlik.
Ugyanakkor továbbra is viszonylag magas a lakossági devizakereslet, ami gátolja a hrivnya erősödését a készpénzszegmensben. A bankközi oldalon sokkal jelentősebb az ukrán valuta erősödése.
Maga a jegybank sem lát veszélyt a jelenlegi árfolyam-ingadozásban.
„Az árfolyamingadozások, amelyeket jelenleg tapasztalunk, nem jelentenek semmilyen veszélyt. Ez a dinamika meglehetősen biztonságos, és összefügg a piaci előfeltételekkel”
– hangsúlyozta nemrég egy tájékoztatón Andrij Pisnij, az NBU igazgatótanácsának elnöke.
Emlékeztetett arra is, hogy a piac jelenleg a menedzselt rugalmasság feltételei között mozog, ami bizonyos árfolyam-ingadozásokat von maga után a kereslet és kínálat hatására.
Szerinte a hrivnya április első felében bekövetkezett enyhe esését a jelentős nemzetközi pénzügyi segélyrészletek fogadásával kapcsolatos kormányzati kiadások okozták. Ez némileg befolyásolta a valuta kereslete és kínálata közötti arányt a piacon. De a Nemzeti Banknak elegendő forrása van a túlzott ingadozások kiegyenlítésére.
Szakértők azt állítják, hogy a devizaárusok némileg visszatartják eladásukat a „jobb időkre”, mert az NBU állítólagos szándéka szerint a közeljövőben lazítani kíván a devizakorlátozásokon a külső kereskedelmi üzleti adósságok kiszolgálása terén. Ami a piaci szereplők szerint automatikusan a bankközi valuta iránti kereslet növekedéséhez és bizonyos árfolyam-növekedéshez vezet.
A következő hónapokban további nyomást gyakorolhat a devizapiacra a diszkontráta jelenlegi 14,5 százalékról 13,5 százalékra történő módosítása. Ennek eredményeképp a bankok kénytelenek lesznek csökkenteni a betéti kamatokat, így várhatóan valamelyest visszaesik a lakosság és a jogi személyek érdeklődése a lekötött betétek iránt. Ez a folyamat nem lesz túl dinamikus, mivel a hrivnyában elhelyezett betétek kamatai átlagosan körülbelül 1 százalékkal csökkennek.
Milyen lesz az árfolyam középtávon?
Ahogy az a Nemzetközi Valutaalap (IMF) áprilisi jelentésében is szerepel, a dollár előre jelzett átlagos éves árfolyama Ukrajnában 2024-ben 41 hrivnya lesz. Jövőre ez a mutató várhatóan 45,8 hrivnyára, 2029-re pedig 54 hrivnyára emelkedik.
Az ukrán üzleti szektor ugyanakkor valamivel optimistább az árfolyamkérdést illetően. Tarasz Leszovoj, a Globus Bank kincstári osztályának vezetője előrejelzése szerint a devizapiaci helyzet többé-kevésbé stabil marad a közeljövőben.
„A gyakori változásokat nem szabad káoszként vagy válságként felfogni. Éppen ellenkezőleg: a gyakori változások bizonyos mértékig az élő piac jelei. Ugyanakkor a jegybank megfelelő feltételek fennállása esetén folytatja a piac fokozatos liberalizációjának politikáját”
– fejtette ki a szakértő.
Azaz nincs miért tartani az árfolyam-ingadozásoktól, azok május folyamán is gyakoriak és változatosak lesznek, de nem lépik túl a várt paramétereket – a bankközi és a készpénzpiacon is egyaránt a 39-41 hrivnya/dollárt.
Szerhij Fursza pénzügyi szakértő nem zárja ki azt, hogy májusban az árfolyam átlépi a 40 hrivnya/dollár határt.
„Meg kell érteni, hogy a háború végéig az árfolyamot szabályozzák, csak nem egy ponton, hanem lehetőséget hagyva az ingadozásra. Jelenleg a Nemzeti Bank két feladatot lát el: először is arra próbálja rászoktatni az embereket, hogy ne essenek pánikba minden 10-20 kopijkás változásnál; másodszor, fokozatosan elfogadhatóbb tartományba – 40-41 hrivnya/dollár – próbálja hozni az árfolyamot”
– magyarázta Fursza.
Címlap fotó: IKÉ
Eredeti írás: Bujdosó Ivett