„Egyre nehezebb igazolni a fogyatékosságot
A kormány felülvizsgálta azon iratok listáját, amelyeket a betegeknek be kell nyújtaniuk a fogyatékosságot megállapító vagy felülvizsgáló egészségügyi és szociális (MSEK) bizottsághoz.
Magyar Tímea
A benyújtandó dokumentumok listáját május 6-án véglegesítették – adta hírül a kormány honlapja.
„A háború következtében folyamatosan nő a fogyatékossággal élők száma, jelentős részük volt katona. Ennek kapcsán elkészült a betegek által orvosi és szociális vizsgálatra benyújtott dokumentumok új listája” – közölte a Miniszteri Kabinet. Az egészségügyi minisztérium megjegyzésében hozzáteszi: ezzel csökkenteni kívánják az emberekre nehezedő terheket és gyorsítani az orvosi és szociális szakértői bizottságokhoz (MSEK) benyújtandó dokumentumok beadásának idejét.
Az alábbiakban felsoroljuk azokat az általános dokumentumokat, amelyeket a beteg orvosi és szociális vizsgálatra nyújt be:
• Ukrajna állampolgárának személyi igazolványa (ha ID-kártya formájú a „személyi igazolvány”, akkor az adott kistérség nyilvántartásának kivonata is szükséges);
• adóazonosító szám;
• 18 és 60 év közötti férfiak esetében katonakönyv (ideiglenes hadköteles igazolvány) vagy sorkatonai szolgálati igazolvány, vagy a toborzóközpont igazolása a katonai nyilvántartásba vételről.
Ezután az egészségügyi tanácsadó bizottságok a következő iratokat nyújtják be az egészségügyi és szociális (MSEK) bizottságnak:
• beutaló az MSEK-hez;
• a betegséggel vagy állapottal kapcsolatos orvosi dokumentumok (orvosi kórlap kivonata);
• a diagnózist vagy állapotot és annak súlyosságát megerősítő laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei;
• orvosi, szakmai és egyéni rehabilitációs terv;
• a fogyatékkal való okozati összefüggést igazoló dokumentumok;
• négy hónapon belüli folyamatos átmeneti keresőképtelenséget igazoló dokumentumok.
Ezenkívül változások történtek a katonák egészségügyi és szociális vizsgálatának menetében is. Ezentúl a fogyatékosság ok-okozati összefüggését, valamint a volt katonák munkaképessége csökkenésének mértékét a katonaorvosi bizottság határozata alapján állapítják meg, a katonaorvosi igazolással, illetve ülésének jegyzőkönyve alapján. A bizottság a kezelés befejezése után állapítja meg a katonák/katonanők cselekvőképtelenségének fokát.
Az egészségvesztésre vonatkozó adatok alapján a bizottságnak orvosi, szakmai és szociális rehabilitációs programot kell kidolgoznia.
Az egészségügyi és szociális vizsgálat elvégzése nem függ a lakóhelytől. Annak elvégzésére a beutaló kérhető az aktuális lakóhely vagy kezelés szerinti egészségügyi intézményben vagy háziorvosnál.
Rossz hír, hogy jelentősen szigorították azon listát, amelynek alapján felmentés adható a mozgósítás alól. Hogy ez hogyan fog történni, azt jól példázza a tuberkulózis. Azok, akik a tbc betegség aktív szakaszában vannak és fertőző baktériumokat választanak ki a tüdőszövet bomlásával, kikerülnek a katonai nyilvántartásból. Azoknak, akiknél nem ilyen súlyos a helyzet és nem fertőznek, félévente meg kell jelenniük az orvosi bizottság előtt. A klinikailag gyógyított tuberkulózisban szenvedők toborzókban és a támogató egységekben szolgálhatnak. Azok a hadkötelesek, akiknek a gyógyult tuberkulózis után maradtak tüneteik, azok teljesen alkalmasak a katonai szolgálatra.
A HIV esetében is csak azokat tekintik alkalmatlannak, akiknél előrehaladott a betegség. A vírus egyéb hordozói vagy a hátországban vagy a toborzóközpontban szolgálhatnak. A tünetmentes vírushordozók mehetnek a frontvonalba is.
Az onkológiai betegek csak akkor kerülnek ki a nyilvántartásból, amennyiben műthetetlenek és áttétektől szenvednek. Ugyanez igaz, ha a daganatuk gyorsan fejlődik. Akiknél viszont primer daganatot operáltak, vagy az lassan fejlődik, szolgálhatnak a hátországban. Ugyanez a helyzet, ha bőr- vagy alsó ajakrákot diagnosztizáltak valakinél. Azok pedig, akiknek a rákos megbetegedése a tartós remisszió stádiumában van, teljesen alkalmasnak lesznek nyilvánítva a szolgálatra.
Az enyhe mentális zavarokkal küzdők is besorozhatók a hátországban való szolgálatra. De nem jelentenek kivételt a szenvedélybeteg-tünetekkel, viselkedési zavarokkal, ritka affektus rohamokkal küzdők sem. Az enyhe értelmi fogyatékossággal élő embereket is behívhatják a toborzóközpontba és a hátországban teljesítendő szolgálatra.
Egy másik furcsaság, hogy a várandós és gyermeket szült nők akkor tekinthetők alkalmasnak a szolgálatra, ha a terhesség és a szülés utáni időszak komplikációk nélkül telt. Komplikációk esetén szabadságot kaphatnak vagy elbocsáthatják őket.”
Fotó: illusztráció IKÉ
Eredeti írás: