„Putyin unokahúgát, Anna Civiljevát nevezték ki az Orosz Föderáció védelmi miniszterhelyettesévé. (Az asszony korábban az Anna Putyina nevet viselte.) A rendeletet az orosz közlönyben tették közzé.
CIviljeva pontos jogköre a legfelsőbb hadvezetésben még nem ismert, de az esetet kommentálók szerint a logisztikai folyamatok felügyeletéért lesz felelős.
Civiljeva egyben a felesége új orosz energiaügyi miniszternek, aki májusban vállalta a megbízatást, miután kormányzóként szolgált a Kemerovo régióban.
A 90-es években a fiatal nő pszichiáterként dolgozott egy ivanovói kórházban, de miután Vlagyimir Putyin Oroszország elnöke lett, Moszkva belvárosába költözött, és orvosi berendezések forgalmazásával kezdett foglalkozni. 2007-ben ment férjhez Szergej Civiljovhoz, a Kemerovo régió (Kuzbasz) kormányzójához.
Civiljeva a társtulajdonosa a Kolmar nevű szénbányászati óriásvállalatnak, amelyet Putyinnal közös barátjuk, Gennagyij Timcsenko oligarcha segítségével szereztek meg. Bár a Kolmarnak korábban súlyos pénzügyi gondjai voltak, az orosz kormány szubvenciói gyorsan átsegítették őket a pénzügyi nehézségeken. Ez mintegy 200 millió dollár vissza nem térítendő támogatást jelentett.
Putyin a sajátjának tekinti az új oligarcháknak átpasszolt állami vagyonokat
Egy ilyen ügylet teljesen megszokott az orosz gazdaságban, hasonlatosan ahhoz, amikor a Gazprom egyik lehasított vállalatrészét Kiril Samalov üzletembernek adták át. A Meduza hírportál szerint ezeket a vállalatokat Putyin gyakorlatilag a sajátjának tekinti, de a végrehajtókat és működtetőket engedi tollasodni.
A szénvállalatot – és magát Civiljevát is – 2022 augusztusában nyugati szankciók alá helyezték, ezért a cég Svájcból Dubajba tette át a székhelyét, hogy megkerülhesse az Oroszországra kivetett szén-embargót. Ez jórészt sikerült is, bár fájó szevvel kellett hátra hagynia svájci kastélyát és más ingatlanait, melyeket eladott egy szankció alá nem került orosz üzletembernek.
A Kolmar 2024-ben 17%-os növekedést tervez a szénkitermelésben (13,5 millió tonna). Minden szakció ellenére a vállalat 2023-ban 6,1 millió tonna szén exportjára volt képes, és az elmúlt években 108 milliárd rubelt fektetett be a szibériai projektekbe.
A család emellett a divatos Sereges-Kemerovói síparadicsomban is üzemeltet egy sikeres idegenforgalmi vállalkozást, melyet az asszony előző házasságából származó fia kezel.
Civiljeva a Szülőföld védelmezői nevű alapítványt is vezeti, amelyet Putyin hozott létre az ukrajnai háborúban kitűnt vagy megsebesült katonák javára. A 2023. decemberi élő televíziós fórumon az elnök külön megemlítette és kiemelte unokahúga munkáját, amiért 10 milliárd rubel adományt gyűjtött össze az alapítványnak katonai célokra.
Putyin teljesen biztosra akar menni a védelmi tárca vezetésében
A tisztogatási, leváltási és korrupciós ügyekkel az orosz elnök megvárta az államfő-választást, de utána azonnal lépett. A védelmi miniszterhelyettes letartóztatását szinte azonnal követte Szergej Sojgu miniszter leváltása és áthelyezése a kiüresedő nemzetbiztonsági tanács élére.
Ezután gyors ütemben következett a további vezetők ellen büntetőjogi intézkedések, minden esetben korrupció és pénzügyi visszaélések címén. Az orosz biztonsági szolgálat (FSzB) már jóelőre felkészült a gyanúsításokra, mert ezeket nem lehetett néhány nap alatt összetákolni, de megvárták az elnök újabb és teljes legitimizálását.
A hadvezetés nem csak személyi, de koncepcionális változásokkal is járt, amikor Putyin a szovjet-orosz történelemben először nevezett ki egy civilt a védelmi tárca élére, Andrej Belouvszkij közgazdász személyében. Az elnök a választással világossá tette, hogy az ukrajnai háborút egyáltalán nem csak katonai kérdésnek, hanem legalább ennyire egy hosszú gazdasági feladatvállalásnak is tekinti, aminek elvégzéséhez egy menedzserre van szüksége.”
Címlap fotó: © Technológia: Euronews
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.