„Hol és hogyan segítenek a kárpátaljai magyarok abban a háborúban, amelyet Oroszország indított Ukrajna ellen?
A 2014-es kelet-ukrajnai konfliktus kezdetétől Kárpátalja erős önkéntes hátország lett. A teljes körű háború kitörése után, a belsőukrajnai menekültek befogadása és ellátása mellett létfontosságúvá vált a katonák egyedi technikai eszközökkel történő ellátása. Számos olyan vívmányt használnak a fronton, amelyek a kárpátaljai emberek – köztük magyarok – találékonyságának és műszaki tudásának köszönhetően került kifejlesztésre. A közös ügy, az orosz megszállók elleni harc nemzetiségtől függetlenül összekovácsolta az embereket.
Az ukrajnai háború egyben a modern technológiák összecsapása. Az ukrán hadiipar folyamatosan dolgozik a hadseregben használt eszközök fejlesztésén, s ebben jelentős szerepet vállalnak az önkéntesek is. Ukrajna más régióihoz hasonlóan a találékony kárpátaljaiak is számos új vívmánnyal segítették már a fronton harcoló katonákat. Helyettesítettek méregdrága eszközöket a barkácsboltban megvásárolt alapanyagokból összeszerelt eszközökkel. Például speciális periszkópokat, de készítenek olcsó, felfújható csali páncéltörő rakétarendszereket, tarackokat, amelyet az ellenség megtévesztésére használnak. Jelenleg a Patriot légvédelmi rendszer modelljén is dolgoznak, és sok más ötletet valósítanak meg.
Vannak olyan általuk összeállított eszközök, amelyeknek nemcsak Ukrajnában, de a világon sincs analógja. Ilyen a drónmobil és a drónhordozó „anyadrón”, amelyek már bizonyítottak a fronton. Ezeket a lövészárok-professzorként ismert Fegyir Sándor álmodta és valósította meg. A részben magyar származású tanár-katona-diplomatajelölt korábban a 101. különálló önkéntes területvédelmi dandárban védte a hazáját, ám az utóbbi hónapokban önkéntesként tevékenykedik. Sikerült maga köré gyűjtenie a régió legnagyobb koponyáit, műszaki beállítottságú embereit. Közösen elképesztő dolgokat hoznak létre
Egyedi fejlesztések a hadsereg számára
Egyik Facebook-posztja kapcsán beszéltünk meg találkozót Fegyir Sándorral, legújabb vívmányukról, az „anyadrónról” egy kávé mellett beszélgetünk.
– Ez egy olyan légi drón, amelyet más, kisebb drónok hordozására használnak, vagyis egyfajta „anyadrónként” üzemel
– kezdi ecsetelni az eszköz működési elvét. – A drónhordozó akár több másik, kisebb méretű drónt is képes magával vinni több tíz kilométeres távolságra, és a célterület közvetlen közelében, a levegőből képes őket útnak indítani. Az eszköznek nagy teljesítményű memóriája van, analóg és digitális antennával lett felszerelve, rotorok fesztávolsága a két métert is meghaladja – tért ki az eszköz technikai paramétereire.
Mint magyarázza, a drónok repülési ideje az akkumulátor teljesítményétől függ. A kisebb eszközök nem tudnak nagy távolságokat megtenni, ráadásul a célpont is változtathat a pozícióján. Ezeket a problémákat küszöböli ki az „anyadrón”.
De nem csak a levegőben használt eszközök terén voltak innovációik. Korábban egy úgynevezett drónmobilt fejlesztettek drónkezelők számára. Ez volt az első olyan civil kezdeményezés által megtervezett és kialakított jármű Ukrajnában, amelyet kimondottan olyan alakulatok számára terveztek, amelyek drónokat használnak. Az erre a célra kiválasztott és átépített terepjáróba minden civil felhasználásban elérhető műszaki megoldást beépítettek, amelyek segítik a pilóta nélküli eszközök irányítását, ugyanakkor védelmet is biztosítanak a katonák számára. A járművet idén februárban adták át az egyik speciális alakulatnak, hogy segítse őket az orosz megszállók elleni küzdelemben.
– Az autó többféle feladat elvégzésére is alkalmas: különböző típusú drónnal lett felszerelve. Van közte földi drón, ami egy távirányítású négykerekű jármű. A felderítésre használt DJI Mavic 3T hőkamerás drón mellett kerültek bele kamikaze akciókra alkalmas úgynevezett FPV drónok is. Az autón jelzavarók is vannak, amelyek az ellenséges drónok támadásától pajzsként védik a járművet. Minden olyan felszerelés helyet kapott benne, amelyre szüksége lehet a katonáknak: ilyen az elsősegélycsomag, csörlő, téli és nyári álcaháló, akkumulátoros szerszámok. A beépített eszközök összértéke meghaladja a 120 ezer hrivnyát
– mondta Fegyir Sándor.
Annyira bevált a drónmobil, hogy a terveket és a technikai paramétereket átadták egy vállalatnak, amely azt tervezi, hogy elindítja sorozatgyártását.
Az összefogás nem ismer határokat
Ezek a projektek meglehetősen költségesek. Egy drón például körülbelül egymillió hrivnyába kerül, egy drónmobil pedig ennek háromszorosába. Az ötletgazda szerint, ha ezek a vívmányok sorozatgyártásba kerülnek, akkor csökkenthetők a költségek.
– A drónmobilt kárpátaljaiak készítették kárpátaljai katonáknak. Teljes mértékben helyi és magyarországi felajánlásokból finanszíroztuk a projektet – magyarázza Fegyir Sándor. A megvalósítására mintegy 15 kárpátaljai vállalat és vállalkozó fogott össze. Andrij Petyovka kárpátaljai mecénás volt az egyik ilyen támogatónk. A drónmobil felszerelésében segített a Kárpátaljai Sárkányellátó Alapítvány. A budapesti civilek közel két éve közösségi gyűjtéssel és különböző eszközök megvásárlásával segítik a kárpátaljai katonákat. Tőlük kaptunk EcoFlow töltőállomást, lézeres távolságmérőt, hőkamerát, háromféle drónt, köztük egy DJI Mini 3 Prot, amely felderítésre lehet használni. A kárpátaljai orvosok állították össze a gyógyszerekből és orvosi eszközökből álló elsősegélycsomagot. Mások az akkumulátoros szerszámokat szerezték be, de több napra elegendő tartós élelmiszer és ivóvíz is van a kocsiban.
A projekt a tervezéstől a megvalósításig hat hónapot vett igénybe, ugyanis kerültek bele olyan technikai eszközök, amelyeknek a beszerzése hónapokba telt. Ilyen volt a drónzavaró/elhárító, amelyet úgy programoztak be a szakértők, hogy igény esetén több frekvenciára is beállítható.
Mind a két eszköz a kárpátaljai Robert Brovdi parancsnoksága alá tartozó „Magyar madarak” nevű drónegységhez került. Fegyir Sándor megjegyezte, hogy ők jelenleg a világ legjobb drónegysége, ezt valós háborús körülmények között bizonyították és a legmodernebb eszközöket alkalmazzák.
A fejlesztők minden eszköz esetében lemondtak a szerzői jogokról, mivel ezzel is segíteni tudják a katonákat, a megadott tervek alapján mások is megépíthetik ezeket, támogatva ezzel más alakulatokat. Fegyir Sándor megjegyzi, hogy ezzel nem merült ki az ötletek tárháza, folyamatosan új projektek megvalósításán dolgoznak. Részleteket egyelőre nem árult el, de hamarosan két újabb technikai vívmánnyal rukkolnak elő, amely a drónmobilhoz és drónhordozóhoz hasonlóan komoly előrelépést jelent majd a hadviselésben.
A beszélgetés végén a „lövészárok-professzor” hozzáteszi:
„Bizonyítottuk, hogy képesek vagyunk a lehetetlenre, hiszen több mint két éve egy atomhatalom, lélekszámát tekintve egy 100 millió fölötti ország, a világ második legnagyobb hadserege ellen harcolunk”.
Fotó: KISZó
Eredeti írás: