„Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) vizsgálatot indított Merih Demiral török játékos ellen, mert nacionalista gesztussal ünnepelte második gólját a Európa-bajnokság keddi, Ausztria elleni nyolcaddöntős párharcán.
Mint arról mi is beszámoltunk: a kontinenstorna talán eddigi legizgalmasabb összecsapását hozta a két nemzeti együttes kedd esti mérkőzése, amely végül meglepetésre 2–1-es török győzelmet hozott. A nyertes csapat azonban nem lehet felhőtlenül boldog, ugyanis az UEFA szerdán bejelentette, hogy vizsgálatot indított a két gólt jegyző Demiral ellen, amiért második találatánál mindkét kezével olyan jelet ábrázolt, amely az Ülkü Ocaklari török ultranacionalista szervezethez, szélesebb körben Szürke Farkasok néven ismert egyesüléshez kapcsolódik.
A mérkőzés embere, Demiral az Ausztria elleni győzelem után azt mondta a riportereknek, hogy ő ezt előre eltervezte, és büszke is gólörömére.
Volt egy bizonyos konkrét ünneplés a fejemben, amit végül meg is csináltam. Ennek köze van a török identitáshoz, nagyon büszke vagyok arra, hogy török vagyok. Boldog vagyok, hogy megtettem, és minden szurkolónk büszke ránk. Láttam embereket a stadionban, akik ezt a jelet mutatták, így ez eszembe juttatta, hogy én is csinálhatnám. Szóval örülök, hogy ezt tettem.
Demiral korábban egyike volt annak a 16 török játékosnak, akiket 2019-ben megrovásban részesítettek, mert katonai stílusban tisztelegtek a mérkőzéseken, amikor az ország katonai offenzívát hajtott végre Szíriában.
„A török szélsőjobboldali szélsőségesek szimbólumainak nincs helye stadionjainkban. A labdarúgó-Európa-bajnokságot a rasszizmus platformjaként használni teljesen elfogadhatatlan. Elvárjuk az UEFA-tól, hogy kivizsgálja az esetet, és fontolóra vegye a szankciókat” – írta Nancy Faeser német belügyminiszter X-oldalán közzétett bejegyzésében.
A Szürke Farkasokat a szélsőjobboldali Nacionalista Mozgalom Párt, vagyis az MHP ifjúsági csoportjaként alapították, amely jelenleg szövetségben áll Recep Tayyip Erdogan elnök kormánypártjával, az Igazság és Fejlődés Pártjával. Az 1960-as években történt megalakulását követő évtizedekben a csoportot azzal vádolták, hogy politikai indíttatású erőszakos cselekményekben vett részt, főként baloldali csoportok ellen.
A török kormány és szövetség egyelőre nem reagált a történtekre. „
Címlap fotó: © Technológia: Index.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.