„Egy év alatt tovább csökkent a kiskereskedelmi üzletek száma, és a 2013 óta jellemző tendencia Somogyban is erőteljesen érezteti a hatását. Országosan a Dél-Dunántúlon és Északkelet-Magyarországon szűnt meg a legtöbb kisbolt, de a nyugati határszélre is jellemző, hogy lehúzzák a rolót a kisüzletek.
Tavaly június végén 103 ezer kiskereskedelmi üzlet működött országosan, de ez az idén júniusra 6,4 százalékkal, vagyis 7028 üzlettel kevesebb az egy évvel korábbi adatokhoz képest. A tapasztalatok az mutatták, hogy a csökkenés mindegyik üzlettípust jellemezte. Az országban tavaly júniusban a kiskereskedelmi üzletek 33 százaléka élelmiszer- és élelmiszer jellegű kereskedés volt, számuk azonban egy év alatt 4,5 százalékkal lett kevesebb.
– A kisüzleteknek nehéz talpon maradni, mert a multik nyomása, az akciózási rendszer szerkezete miatt a kisboltok eleve hátrányos helyzetűek a versenyben
– elemezte a helyzetet kérésünkre Gulyás Árpád, a Csurgó-COOP vezérigazgatója, aki szerint az igazán nagy problémát az energiaköltségek két évvel ezelőtti növekedése jelentette.
– A bérköltség is nőtt, ezért a legtöbb kisüzlet „menekülési útvonala” az lett, hogy részmunkaidőben dolgoznak, amíg a helyzet fenntartható. Az utolsó lépés a megszüntetés, ami egy egyéni vállalkozónál gyorsabban felmerülhet. Ha egy üzlet nem ér el bizonyos árbevételt, akkor veszteséget produkál, sőt termel, hiszen az árbevétel mögötti árrés jelenti a költségfedezetet. Ha ez nincs meg, akkor csak elhatározás kérdése, hogy a bolt működése meddig húzható.
Az 500 lélekszám alatti kistelepüléseknél jelentkezhetnek gondok, válaszolt a kérdésünkre Hatta József, az ÁFEOSZ-COOP Szövetség somogyi tagja,
– Jó esély van a megszűnésre, hacsak nem kap pályázatos formában pénzügyi támogatást egy kistelepülésen működő bolt – mondta Hatta József. – A kormány segítséget nyújtott, ehhez 5 évre szólóan írt elő működtetést a támogatásért cserébe. Ezeket a boltokat az említett határidőig vinni kell. Azonban ha vannak olyan kistelepülések, ahol a bolt mögött nincs állami támogatás, akkor kerülhetnek bajba, főként, ha kényszervállalkozások. Az lenne a kívánatos, ha minél több 500 lélekszám alatti település kereskedelmi vállalkozása kapna támogatást hosszabb távon, hogy az ellátást tudják biztosítani.
Segítenek a pályázatok és a részmunkaidős foglalkoztatás
Magyarországon ma közel 100 ezer kiskereskedelmi üzlet van, az elmúlt öt évben számuk körülbelül 20 százalékkal csökkent, írta meg a Somogyi Hírlapnak küldött válaszában az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ). Somogy vármegyében 120, a nyugat-dunántúli régióban 112, és országos átlagban 111 a tízezer lakosra jutó üzletek száma. Egy év alatt a somogyi üzletek száma 7,3 százalékkal csökkent.
– A kereskedelmi egységek egyharmadát önálló vállalkozók üzemeltetik, ebben a szegmensben az átlagosnál nagyobb mértékű boltszámcsökkenés tapasztalható néhány szaküzletnél, úgy, mint halszaküzletek, könyvszaküzletek vagy használtcikk-szaküzletek számában – mondta Kozák Tamás főtitkár. – Bár a kis alapterületű szaküzletek számának csökkenése nemzetközi tendencia, mindezt csökkenteni lehetne különböző infrastruktúra-, illetve üzletfejlesztési támogatásokkal, kisvállalkozói képzési programokkal.
Kiskereskedelmi üzletek számának változása | |
Vármegye | százalék |
Komárom-Esztergom | –5,3% |
Tolna | –6,5% |
Somogy | –7,3% |
Baranya | –7,6% |
Nógrád | –9,7% |
Forrás: KSH
Biztatóan alakultak az év eleji adatok
Világméretű jelenség, hogy nehéz idők járnak a kisboltokra. A kiskereskedelmi üzletek forgalma a tavalyi évben az Európai Unió tagállamainak többségében csökkent, ez alól nem kivétel Magyarország sem. Tavaly az országos kiskereskedelmi üzlethálózat és a csomagküldő kiskereskedelem együttesen 18,4 ezer milliárd forint értékű forgalmat realizált, és ez 7,9 százalékkal elmaradt az előző évi teljesítménytől. Az idei év eleji adatok biztatóan alakultak, mert javuló tendenciát mutattak, ugyanis 2024. januártól újra nőtt a kiskereskedelmi forgalom, viszont a második negyedév tekintetében gyenge kezdést jeleztek a statisztikák.”
Fotó: LANG ROBERT
Eredeti írás: KOVÁCS GÁBOR LÁSZLÓ