„Ingatlanbazár
Az éléskamra a háziasszony kincstára, amely ha ügyesen tervezték meg, nem csak befőtteket és savanyúságokat rejthet. A mai modern háztartásokban – tárolóként – igen nagy hasznát vehetjük.
Sokunk gyermekkori emléke a kicsit dohos szagú kamra, ahol a lekvároktól, befőttektől roskadozó, stelázsipapírral fedett polcok mellett jól megfért a falakba vert, hatalmas szögeken lógó vén csizma, a lekvárfőző fakanál, a rúdra függesztett kolbász, oldalnyi szalonna, no meg a hatalmas kásakavaró vájling, amit rendszerint disznóvágáskor emeltek le a falról.
Hol van már mindez a mai amerikai konyhás nappalitól, amelynek népszerűsége hazánkban évtizedek óta töretlen? Persze utóbbi roppant kényelmes és praktikus. Minek is a kamra, elég a hűtőszekrény – gondolja a modern ember. Bár az éléskamra szerepe alapvetően változott meg az utóbbi évtizedekben; jó, ha házépítéskor erre is gondolunk, gyakran tároló néven emlegetve.
Polcok a plafonig
Minél nagyobb ez a tároló, annál többet bír el. A legfontosabb bútorzata a masszív, stabil polcrendszer, ami nem olcsó, de megéri rá áldozni. Akár mennyezetig is érhet: a felső polcokra a ritkán használt tárgyak – karácsonyfadíszek és -égők, bedobozolt szezonális ruhák, utazótáskák, de még a használaton kívüli ágyneműk, hálózsákok is – kerüljenek.
Könnyen elérhető helyre kerüljön a tartós élelmiszer: több kilónyi liszt, cukor, olaj. Karnyújtásnyira tegyük a lekvárokat, savanyúságokat, befőtteket rejtő üvegeket, illetve a naponta használt konyhai eszközöket. A nehéz, terjedelmes húsdaráló, a nagyobb edények, a lakásban helyet nem kapott szerszámosdoboz mehet a földre, a polcok alá. Van, ahol a fagyasztószekrény is a kamrában kapott helyet, ami szerencsés megoldás.
Akasztanivalók
Mivel nincs az a kamra, ami idővel ne válna zsúfolttá, minden helyet ajánlott kihasználni, még az ajtó felületét is: az ajtóra függeszthető fogasokra fér a kerti munkákra használt kabát, a kisebb polcrendszerek cipőtartóként hasznosak. A házi száraztésztát textiltáskában tároljuk, lehetőleg függesztve; a saját szedésű fűszernövényeket is lógassuk fel a falra.
Fontos, hogy a kamra jól szellőzzön, az ablakát gyakran nyissuk ki. Így rövid időre néhány kiló krumplit, hagymát, egyéb zöldséget is tárolhatunk itt. A világítás tekintetében a mozgásérzékelős fényforrás a praktikus, mert a kamrában rendszerint égve marad a lámpa. A LED-fénysorok a polcokon hasznosak, illetve a sötét kis zugokban, ami a kamrában gyakori.
Ki evett a cipőmből?
Az éléskamra gyakori hívatlan vendége az egér, aki nagy bosszúságunkra mindent szétrág: a száraztésztát, a cukroszacskót, a cipő sarkát – mindig talál itt fogára valót. Egércsapdával szerelkezzünk fel, főleg, ha már hidegre fordul az idő, mert a rágcsálók téli menedékeiket keresik. Sajnos éppen miattuk szükséges a kamra, tárolóhelyiség gyakori átrendezése, mert a ritkán mozgatott zugokba kényelmesen befészkelnek.”
Fotó: MW
Eredeti írás: