„A pénzügyminisztérium szerint a hadiadó emelése jobb megoldás a védelmi kiadások finanszírozására, mint az általános forgalmi adó emelése, mivel így megvédenék a legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportokat.
„Az általános forgalmi adó emelése automatikusan áremelkedéshez vezetne az alapvető árucikkeknél, mint a gyógyszerek és az élelmiszerek. Az idős emberek és más sérülékeny csoportok számára már egy kisebb áremelkedés is nagy terhet jelenthet” – áll a pénzügyminisztérium közleményében. A tárca egy, szerintük igazságosabb, modellt javasol, amely a hadiadót nem alapvető termékekre vetné ki, hanem autókra, ingatlanokra és ékszerekre.
Emellett az üzleti szövetségek és vállalkozások bírálták a kormány javaslatát a hadiadó emelésére,
mely szerint 1 százalékos adót vetnének ki a vállalkozások bevételeire, illetve a munkabérekre kivetett adót 1,5-ről 5 százalékra emelné.
Az alternatív javaslatok között szerepelt az általános forgalmi adó emelése és a gazdaság fehérítése. A pénzügyminisztérium szerint azonban a hadiadó emelése 50,5 milliárd hrivnya bevételt hozna a vállalkozásoktól és 45,5 milliárd hrivnyát a munkabérekből.
Emellett javasolták az 5 százalékos katonai adó bevezetését a mobiltelefon-szolgáltatásokra,
nemesfémek, ingatlanok vásárlására, 15 százalékos terhet a személygépkocsik első regisztrációjára, valamint 30 százalékos adó bevezetését ékszerek beszerzése esetén. Ezektől az intézkedésektől 2025-re 341,9 milliárd hrivnyát várnak az állami költségvetésbe.
A tárca közleménye szerint 2024 eleje óta a fegyverszállítások késése miatt körülbelül 6 milliárd dollárral növelték a védelmi kiadásokat, és jelenleg 500 milliárd hrivnya további finanszírozásra van szükség.
„A javasolt megoldás a legkisebb terhet jelenti az összes lehetséges közül: majdnem háromnegyed része nem az adók felülvizsgálatából származna, és csak egy része folyna be az adóemelésekből és egyéb intézkedésekből” – fogalmaztak.„
Fotó: KISZó
Eredeti írás: