„A nemzeti összetartozás jegyében a színpadon tiszta kárpátaljai forrásvíz, Erdélyből parajdi só, muravidéki kovász, és zalai liszt is helyet kapott a Kárpát-medencei búzaösszeöntés ünnepén, melyet a somogyvári Szent László Nemzeti Emlékhelyen, a bencés apátság romjainál rendeztek meg csütörtökön.
Búza kell, kenyér kell és békesség kell! – hangzott el a Kárpát-medencei búzaösszeöntés ünnepén. Az idei Magyarok Kenyere, 15 millió búzaszem jótékonysági program a végéhez közeledik.
A szentbalázsi Horváth Tamás családi gazdálkodóként 30 hektár földet művel. A 15 hónapos kislányát, és a feleségét is elhozta a somogyvári ünnepségre.
– A családunk minden évben adományoz, egy-két zsákkal, éppen milyen a termés – mondta a fiatal férfi. – Fontos, hogy jusson a rászorulók asztalára. Ismerek olyan határon túli települést, ahol a szegényeknek sütnek belőle.
Az akció augusztus 20-án zárul. Madarász Zoltán, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) vármegyei elnöke minden somogyi gazdát biztat, hogy csatlakozzon, ha még nem tette meg. Összesen 15 gyűjtőponton adhatják le az adományaikat. A jótékonysági kezdeményezés népszerű a gazdák között, a legtöbben első szóra az ügy mellé álltak.
– A magyar katonák vérüket hullatták a csatatereken, de aratásra hazamentek, és megteremtették az ország kenyerét, mert a parasztember mindig tudta, hogy mi a dolga – mondta a NAK somogyi elnöke a színpadon.
Somogyváron öntötték össze a Kárpát-medencei búzát
Fotók: Kovács Tibor
A szónokok a hely szellemét is felidézték.
– Jelképes helyen öntjük össze a búzát, itt, ahol dacolva a nyugati divattal hamarosan új templomot építünk! – jelentette ki Móring József Attila, kormánybiztos, a térség országgyűlési képviselője.
– Az ország akkor jutott előre, amikor a kétkezi munkának volt becsülete, minden évben elvetették és learatták a búzát – jegyzete meg Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Tavaly 1100 tonna búzát gyűjtöttek össze a rászorulóknak.
– Egy kenyéren vagyunk, közös az örömünk és bánatunk – fejtette ki Jakab István, a MAGOSZ elnöke. – Van hitünk, erőnk és képességünk segíteni egymást.
Erdélyből több mint 200, Székelyföldről 100 tonna gabona érkezett. Borboly Csaba, az RMDSZ megyei elnöke rámutatott, hogy a búza összeköt bennünket akkor is, amikor a mostani idők próbára teszik a nemzeti egységet. Antal Tímea, a kaliforniai magyarság képviseletében elmondta: egy maréknyi liszt egy ezredév üzenetét hordozza, és a magyar kenyér a nemzeti identitás és megmaradás jelképe a pálmafák árnyékában is.
– A magyarok kenyere a legjelentősebb összmagyar mozgalommá nőtte ki magát mára – mondta Győrffy Balázs, a NAK elnöke, az Európa Parlament képviselője. Hozzátette: Brüsszelben szemléletváltozás kell, mert amíg megkötik a gazdák kezét, veszélyben a termés. Bár az időjárás nem volt kegyes, az országban 864 ezer hektáron takarították be az őszi búzát, és 5,8 tonna termésátlag volt hektáronként, ez az utóbbi 5 év legjobb adata. Összesen 5 millió tonna búzát arattak le, ez bőven meghaladja a hazai 3 millió tonnás fogyasztást, és jut belőle árvaságra jutott, vagy mélyszegénységben élő honfitársainknak is, hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter.
Jelképek és helyi fellépők a színpadon
A nemzeti összetartozás jegyében a színpadon tiszta kárpátaljai forrásvíz, Erdélyből parajdi só, muravidéki kovász, és zalai liszt is helyet kapott. A somogyvári rendezvényen részt vett Szili Katalin, az Országgyűlés egykori elnöke, és Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapítója. Megjelent Neszményi Zsolt, somogyi főispán, Biró Norbert, a Somogy Vármegyei Közgyűlés elnöke, és Gelencsér Attila, kaposvári és zselici országgyűlési képviselő is. A műsorban helyi fellépők kaptak szót, mint a kisiskolás Sándor Zselyke, a marcali Baranyai Lia versmondó és énekes, a lengyeltóti Ördöngös táncegyüttes, és a somogyvári Sárga Rózsa Népdalkör. A gyűjtéshez a Somogyi Motorosok Egyesülete is csatlakozott.”
Fotó: Kovács Tibor
Eredeti írás: KOVÁCS GÁBOR LÁSZLÓ