„Egy hónappal ezelőtt hatolt be a kurszki régióba az ukrán hadsereg. A hivatalos kijevi közlések szerint valamivel több, mint ezer négyzetkilométert és mintegy száz települést kontrollálnak az ukrán fegyveres erők. A váratlan katonai támadás kezdetekor már leírtam, a terv bátor kiötlői amolyan „mindent vagy semmit” típusú akcióba bocsátkoztak, aminek a hatékonyságát csak idővel, hónapok múlva lehet reálisan lemérni. Addig is érdekes lehet szemezgetni a mértékadó nyugati sajtó értékeléseiből.
A Financial Times elemzése szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt sok kritika éri a kurszki támadásért, miközben a donbászi fronton, Pokrovszknál egyre nagyobb gondot okoz a védekezés. Az amerikai lap megjegyzi, parancsnokok, politikusok és katonai elemzők egyaránt szóvá teszik, hogy az augusztus 6-án kezdődött kurszki akció óta jelentősen felgyorsult az orosz előrenyomulás Pokrovszk térségében, mert az ott állomásozó ukrán csapatok ember- és fegyverhiánnyal küzdenek. A lap által megszólaltatott, már régóta a térségben szolgáló katonák elmondták, az új mozgósítási hullám keretében hozzájuk érkező utánpótlás nagyon rosszul van felkészítve, képtelenek pótolni azokat az egységeket, melyeket Kurszknál mozgósít a parancsnokság.
A The Economist arra világít rá, hogy miközben a kurszki régióban lelassult az ukrán területszerzés aránya, nem sikerült a betörés egyik fő célját teljesíteni, azt hogy Oroszország jelentős erőket vonjon el a kelet-ukrajnai frontról, ezzel is csökkentve a Pokrovszkra nehezedő nyomást, ami egy nagyon fontos logisztikai központ az ukrán hadsereg szempontjából.
A The Times meg nem nevezett forrásokra hivatkozva arról számol be, hogy Kurszknál komolyak az ukrán személyi veszteségek és ugyanez a helyzet haditechnika terén is.
A New York Post szintén a pokrovszki problémák sokasodására figyelmeztet. Szakértőkre hivatkozva írja azt a kiadvány, hogy Pokrovszk meghatározó fontosságú védállás az egész donbászi front szempontjából, annak esetleges elvesztése igen megnehezítené az adott térségben az ukrán ellenállást, s jelentős orosz katonai sikernek számítana, éppen ezért igyekeznek minél jobban fokozni ott a nyomás az ellenséges erők. A lap megjegyzi, nem jött be az a várakozás, hogy Vlagyimir Putyin a kelet-ukrajnai térségből csoportosít át erőket Kurszk védelmére.
A német Bild elemzése azt emeli ki, hogy a kurszki akció kezdete óta az oroszok öt nagyobb ukrán várost is ellenőrzésük alá vontak, melyek összlakossága meghaladja az 53 ezret. Eközben orosz területen a mintegy 5-6 ezres Szudzsa városa a legnagyobb, ami ukrán kézre került. Julian Röpke, a Bild állandó ukrajnai katonai elemzője azt állítja, az ukrán katonák nagyon fáradtak és elkeseredettek, sokan nem értik a kurszki akció lényegét és tartanak az oroszok erősödő attakjaitól. „Ukrajna a Donbászon nagy árat fizet a kurszki sikerekért. A Pokrovszkra háruló orosz nyomás, az ott elrendelt evakuálás kétségeket szül az ukrán vezetés stratégiáját illetően” – nyilatkozta a lapnak Nico Lange katonai szakértő. Véleménye szerint erősen megkérdőjelezhető, hogy helyes lépés volt-e a donbászi front megerősítése helyett az Oroszország területére való behatolás. Más szemszögből viszont sikeresnek mondható az ukrán katonai manőver Kurszknál, mert megmutatta a Nyugatnak, hogy nem kell félni az oroszok által hangsúlyozott „vörös vonalak” átlépéstől. Ennek ellenére Berlinben, Párizsban, Londonban és Washingtonban mégsem adtak még engedélyt Ukrajnának a nagy hatótávolságú rakéták bevetésére mélységi orosz célpontok ellen.
Nagy teret szentel a kurszki betörés hatásainak a Foreign Affairs szaklap. A kiadvány elemzői úgy vélik, ha Ukrajna inkább a védekezésre koncentrált volna, jó eséllyel annyira kifárasztotta volna az orosz seregeket, hogy 2025 tavaszán jó eséllyel próbálkozhatna egy ellentámadással. Most viszont úgy látják, inkább az oroszok próbálkoznak az ukránok lassú kivéreztetésével, egyrészt a kurszki régió környékén összpontosuló csapatok, másrészt a kelet-ukrajnai frontot tartó egységek vonatkozásában. A lap szakértői szerint Ukrajna ezzel az akcióval még az amerikai elnökválasztás előtt szerette volna megerősíteni pozícióit az esetleges béketárgyalások tekintetében, de az orosz elnök világossá tette, hogy Kurszk miatt egyhamar biztosan nem lesznek semmilyen egyeztetések e téren. A Foreign Affairs szerzői attól tartanak, hogy a kurszki akció aránytalanul nagy ukrán veszteségekkel járhat hosszabb távon – itt párhuzamot vonnak Bahmuttal, Krinykivvel, a zaporizzsjai ellentámadási kísérlettel –, ami hadászat-stratégiai szempontból nem biztos, hogy arányos és kifizetődő.
Ezek tehát a jegyzett nemzetközi lapok értékelései. Hogy jóslataikból, elemzéseikből mi és hogyan fog megvalósulni, azt csak később tudjuk meg. Addig pedig éberen figyeljük a történéseket.
Eredeti írás: