„2100-ra mindössze 15 millió lakos maradhat.
Ukrajna demográfiai helyzete soha nem látott mélypontra süllyedt, és ha az ország nem tesz sürgős lépéseket, a helyzet visszafordíthatatlanná válhat. Az ENSZ legújabb előrejelzése szerint Ukrajna lakossága 2100-ra 15 millió főre csökkenhet – figyelmeztetett Vaszil Voszkobojnik, a Nemzetközi Foglalkoztatási Társaságok Ukrán Egyesületének elnöke egy nemrég megjelent interjúban.
„Az ENSZ előrejelzése szerint, ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak, Ukrajna lakossága 2100-ra 15 millió főre csökkenhet. Ez az adat drámai mértékű csökkenést mutat, ami súlyos következményekkel járhat az ország gazdaságára és társadalmi struktúrájára nézve” – mondta Vaszil Voszkobojnik. Hozzátette, egy ilyen kis lélekszámú ország képtelen lesz fenntartani a jelenlegi gazdasági és szociális rendszereit. Ez szinte biztosan egy szegény országot eredményez majd, amely nem lesz versenyképes a nemzetközi színtéren.
A demográfiai válság mögött számos tényező áll. Az elvándorlás és a belső migráció következtében jelentősen csökkent az ország lakossága.
„Jelenleg több mint 6 millió ukrán tartózkodik külföldön, míg további 5 millióan belső menekültként élnek. Sokuk valószínűleg nem fog visszatérni a háború által sújtott területekre – figyelmeztetett Voszkobojnik.
A helyzet súlyosságát mutatja az is, hogy az ukrán kormány kijelentette: már most 4,5 millió új munkavállalóra van szüksége ahhoz, hogy 2030-ig fenntartható legyen az évi 7 százalékos gazdasági növekedés.
„2021-ben Ukrajnában még 11,5 millió aktív munkavállaló volt, de ez a szám mára 9 millióra csökkent. Ha nem történik jelentős munkaerő-utánpótlás, az ország gazdasága egyszerűen összeomlik” – emelte ki a szakértő.
Voszkobojnik szerint Ukrajnának haladéktalanul cselekednie kell, hogy megállítsa a népességfogyást és stabilizálja a gazdaságot.
„Elengedhetetlen, hogy már most elkezdjük építeni azokat a stratégiákat, amelyek vonzóvá teszik Ukrajnát a külföldi munkavállalók számára. Ha a háború után nem lesz elegendő munkaerő, akkor hiába lesznek meg a befektetések és a pénzügyi források, nem lesz, aki dolgozzon és újjáépítse az országot” – hangoztatta.
A szakember szerint Ukrajnának sürgősen új, hosszú távú stratégiát kell kidolgoznia a külföldi munkaerő integrálására és a menekültek visszatérésének ösztönzésére.
„A lengyel modell kiváló példa lehet számunkra. Lengyelország sikeresen integrálta az ukrán munkavállalókat azáltal, hogy világos, jól szabályozott migrációs politikát alkalmazott. Ukrajnának hasonló stratégiát kell kidolgoznia, hogy vonzóbbá váljon a külföldi munkavállalók számára” – fejtette ki Vaszil Voszkobojnik.
A szakértő szerint az elvándorlás és a népességfogyás súlyos gazdasági következményekkel járhat.
„Már most látható, hogy az elvándorlás miatt csökken a belső fogyasztás, ami negatívan hat a gazdaságra. Az ipar és a mezőgazdaság is szenved a munkaerőhiány miatt, és ha nem történik változás, az ország gazdasága hosszú távon stagnálásra lesz ítélve” – figyelmeztetett.
Voszkobojnik szerint a demográfiai válság kezelése érdekében az ukrán kormánynak átfogó reformokat kell végrehajtania.
„Az infrastruktúra fejlesztése, a szociális programok bevezetése és a munkahelyteremtés mind olyan kulcsfontosságú tényező, amelyek segíthetnek abban, hogy Ukrajna vonzóbbá váljon mind a hazai, mind a külföldi munkaerő számára” – zárta gondolatait a szakember.
A demográfiai válság Ukrajna jövőjére nézve komoly kihívást jelent. Voszkobojnik szerint azonban még nem késő megtenni a szükséges lépéseket.
„Ha már most elkezdjük a munkát, Ukrajnának van esélye arra, hogy visszafordítsa a negatív trendeket, és a jövőben megőrizze gazdasági versenyképességét” – mondta.”
Fotó: KISZó
Eredeti írás: Bujdosó Ivett